Električna energija

Glavno gorivo toplane u Ljubljani nije više ugalj, već gas

toplana gas ljubljana energetika te tol

Foto: Energetika Ljubljana

Objavljeno

22.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.05.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u slovenačkoj prestonici Ljubljani, preuzela je novoizgrađeno postrojenje na prirodni gas i paru, čime se udeo uglja u proizvodnji toplotne energije smanjuje na 20%. Ovo predstavlja još jedan korak ka potpunom napuštanju uglja u Sloveniji.

Slovenija je kao zvanični rok za prestanak korišćenja uglja postavila 2033. godinu, mada postoje indicije da bi se to moglo dogoditi dosta ranije. Naime, država je u decembru namenila 403 miliona evra za sprečavanje stečaja termoelektrane Šoštanj i rudnika Velenje i odlučila da preuzme ove dve firme od državne elektroprivrede Holding Slovenske elektrarne, što se tumači kao jedan od poteza koji predstavljaju početak prestanka korišćenja uglja u slovenačkoj energetici.

Srečko Trunkelj, zamenik generalnog direktora Energetike Ljubljana, državne energetske kompanije u čijem sastavu se nalazi TE-TOL, objasnio je tokom vikenda da se proizvodnja toplotne energije u toj toplani ranije zasnivala na 65% uglja, 19% prirodnog gasa i 16% drvne biomase. Ta struktura se sada značajno promenila, pa se koristi 20% uglja, 60% prirodnog gasa i 20% drvne biomase, izjavio je Trunkelj, a prenosi časopis Naš stik.

Udeo uglja u proizvodnji toplotne energije u TE-TOL je sada pao sa 65% na 20%

Prošle nedelje je glavni izvođač iz Grčke predao upravljanje novim gasno-parnim postrojenjem upravi preduzeća TE-TOL, a iz Energetike Ljubljana objasnili su da postoji garantni rok od tri godine.

Nova jedinica, nazvana PPE-TOL, sastoji se od dve gasne turbine, svaka nominalne električne snage 57 MW, i jedne parne turbine sa 42 MW nominalne snage. Objekti su zvanično i dalje u fazi probnog rada sve do dobijanja upotrebne dozvole. Očekuje se da novi gasno-parni blok počne sa redovnim radom u narednoj grejnoj sezoni.

Novo postrojenje će povećati i proizvodnju električne energije u TE-TOL

Nova jedinica će omogućiti TE-TOL-u da poveća i proizvodnju električne energije, pa će tako postati treći najveći proizvođač električne energije u zemlji. TE-TOL će obezbeđivati oko 8% ukupne proizvodnje struje u zemlji, izjavio je ranije generalni direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. To bi trebalo da bude dovoljno za snabdevanje oko 600.000 domaćinstava.

Energetika Ljubljana ima najveću mrežu daljinskog grejanja u Sloveniji, koja snabdeva oko 60.000 domaćinstava, a takođe je i veliki igrač u maloprodaji prirodnog gasa, podsećaju slovenački mediji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

22. maj 2025. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

22. maj 2025. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag

severna makedonija kazanci memorandum gasne elektrane mickoski dzemail

Severna Makedonija i Kazanci potpisali memorandum o gradnji gasnih elektrana

22. maj 2025. - Memorandum o razumevanju potpisali su premijer Hristijan Mickoski i predsednik turske firme Kazandci Holding Šaban Džemail

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

22. maj 2025. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa