OIE

GEN-I i RCeNeM instalirali prvu B2B solarnu elektranu u Sloveniji

GEN-I-RCeNeM-B2B-solarna-elektrana-vodonik-fabrika-stakla

Slika: GEN-I

Objavljeno

03.04.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.04.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenačka firma Steklarna Hrastnik instalirala je prvu B2B solarnu elektranu u Sloveniji, koju su postavili kompanija GEN-I i Razvojni centar Novi materiali (RCeNeM). Steklarna Hrastnik će proizvedenu električnu energiju koristiti za proizvodnju vodonika i tako smanjiti emisije CO2.

Izgradnja solarne elektrane, kako je saopštio GEN-I, je deo projekta OPERH2, koji sufinansiraju Republika Slovenija i Evropska unija, iz Evropskog fonda za regionalni razvoj (ERDF). Razvoj ove inovativne tehnologije je u probnoj  fazi, u okviru koje RCeNeM trenutno gradi postrojenje za proizvodnju vodonika.

Očekuje se da će pilot-faza biti završena u julu ove godine kada će solarna elektrana biti povezana sa ovim postrojenjem. Posle toga će uslediti eksperimentalna faza razvoja.

S leva na desno: Gregor Hudohmet, Robert Golob, Peter Čas i Tilen Sever

„Proizvodićemo izuzetno čist vodonik putem elektrolize i upotrebe energije iz solarne elektrane. Vodonik će se, zatim, koristiti u eksperimentalnoj peći za staklo s ciljem smanjenja emisija CO2. Tako uvodimo u upotrebu biokomponente u gorivo koje se koristi za topljenje stakla,“ izjavio je Tilen Sever, istraživač u RCeNeM.

Peter Čas, generalni direktor firme Steklarna Hrastnik, rekao je da je kompanija prošle godine sa partnerima iz RCeNeM-a počela da razvija inovativnu tehnologiju s ciljem smanjenja potrošnje prirodnog gasa kao izvora energije u procesu topljenja stakla, a time i smanjenja emisija CO2.

Postavljanje solarne elektrane je važan korak u implementaciji te tehnologije, istakao je Čas.

Prema rečima Roberta Goloba, predsednika Upravnog odbora GEN-I, kompanija nastoji da svojim poslovnim partnerima pruži priliku da naprave efikasnu zelenu transformaciju i smanje svoje emisije CO2.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

elektricne energije regionu dekarbonizaciji zelenu energiju uloga nuklearki BEF 2025

Dekarbonizacija regiona Jugoistočne Evrope: ubrzano i obnovljivi izvori i nuklearna energija

3. april 2019. - Predstavnici elektroprivreda i privatnih proizvođača struje su na konferenciji BEF 2025 govorili o različitim pristupima dekarbonizaciji u regionu

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

3. april 2019. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

beogradski energetski forum 2025 bef energetska tranzicija tehnologije finansiranje turkovic presern

BEF 2025: Tehnologije za energetsku tranziciju postoje, i sve su jeftinije

3. april 2019. - Učesnici panela Energetska revolucija na delu bili su Maja Turković, CWP, Aleš Prešern, Siemens Energy, i Kristijan Bejnju, Kommunalkredit Austria AG

eu zeleni vodonik subvencije

15 projekata zelenog vodonika dobija skoro milijardu evra iz fondova EU

3. april 2019. - Subvencije za proizvodnju zelenog vodonika dodeljene su na drugoj po redu aukciji koju je organizovala Evropska banka za vodonik