Voda

Gde je najbolji kvalitet vode za kupanje u Evropi?

kvalitet vode kupanje

Shipwreck Beach, Zakintos, Grčka (Foto: Pixabay)

Objavljeno

06.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.06.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Neposredno pred sezonu letnjih odmora, Evropska komisija (EK) je objavila izveštaj o kvalitetu vode za kupanje u zemljama članicama, kao i u Albaniji i Švajcarskoj.

Najnoviji godišnji izveštaj o kvalitetu vode za kupanje u Evropi zasnovan je na podacima za 2018. godinu, ali dobar je pokazatelj toga gde ćete najverovatnije ovog leta naći vodu za kupanje najboljeg kvaliteta, saopštila je EK.

Najveći procenat – 95,4% – od ukupno 21,831 kupališta koja se kontrolišu u 28 zemalja članica EU ispunjava minimalne standarde kvaliteta Evropske unije, navodi se u ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije i Evropske agencije za životnu sredinu (EEA).

Cape Greco, Kipar (Foto: Pixabay)

U četiri zemlje, 95% ili više svih kupališta imalo je vodu odličnog kvaliteta – Kipar je imao procenat of 99,1%, Malta 98,9%, Austrija 97,3% i Grčka 97%.

Hrvatska je takođe pri vrhu liste sa 94,4%, dok je ovaj procenat u Sloveniji 87,2%.

Kipar i Grčka su među zemljama sa najboljim kvalitetom vode, a Hrvatska je takođe pri vrhu

U Albaniji je 62% svih kupališta imalo odličan kvalitet vode. Ovaj procenat u Bugarskoj je iznosio 52,6%, a u Rumuniji 56%.

Ostrvo Hvar, Hrvatska (Foto: Pixabay)

Sva kupališta koja su pokrivena izveštajem na Kipru, u Grčkoj, Letoniji, Luksemburgu, Malti, Rumuniji i Sloveniji imala su najmanje dovoljno dobar kvalitet vode u 2018. godini.

Tri zemlje sa najvećim brojem kupališta sa vodom lošeg kvaliteta bile su Italija (89 ili 1,6%), Francuska (54 ili 1,6%) i Španija (50 ili 2,2%).

U ovim zemljama je procenat kupališta sa odličnim kvalitetom vode iznosio: 90% za Italiju, 78,8% za Francusku i 87% za Španiju.

U poređenju sa 2017. godinom, broj kupališta sa lošim kvalitetom vode je smanjen u Francuskoj (sa 80 na 54), dok je povećan u Italiji (sa 79 na 89) i Španiji (sa 38 na 50).

Kontaminacija vode fekalnim bakterijama predstavlja rizik po zdravlje ljudi, naročito kada su u pitanju kupališta. Plivanje u kontaminiranoj vodi mora i jezera može dovesti do bolesti. Glavni uzročnici zagađenja su otpadne vode sa poljoprivrednih imanja i zemljišta. Ova vrsta zagađenja se pogoršava u vreme velikih kiša i poplava, koje dovode do izlivanja kanalizacije i zagađene vode u reke i mora, navela je EK.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

6. jun 2019. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

6. jun 2019. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

elektrohemijski reaktor

Nova tehnologija za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda

6. jun 2019. - Na Univerzitetu Rajs je razvijen trokomorni elektrohemijski reaktor za efikasnu i ekološki prihvatljivu ekstrakciju litijuma iz geotermalnih slanih rastvora

Bansko proizvodi struju male hidroturbine cevi za vodosnabdevanje

Bansko proizvodi struju pomoću male hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

6. jun 2019. - Lokalno preduzeće za vodovod i kanalizaciju u opštini Bansko proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje