Podeli
Podeli
Green Climate Fund (GCF), koji su osnovale 194 zemlje članice United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), započeo je svoje najveće ulaganje u klimatsko finansiranje kroz projekte u Jermeniji, Egiptu, Gruziji, Republici Moldaviji, Mongoliji, Maroku, Srbiji, Tadžikistanu i Tunisu.
Ulaganje sufinansiraju Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i GFC. Dve strane potpisale su sporazum u utorak na marginama sastanaka COP 23 u Bonu. Program povezuje Aziju, Evropu i Afriku.
„Ovaj projekat će obezbediti klimatsko finansiranje putem partnerskih finansijskih institucija u zemljama u razvoju, koje će finansirati više od 20.000 projekata u industrijskom, poslovnom, stambenom, transportnom i poljoprivrednom sektoru“, naveo je GCF u saopštenju.
GCF će obezbediti 378 miliona dolara za ovaj program vredan 1,4 milijarde dolara za podršku hiljadama pojedinačnih investicija u tehnologije koje smanjuju emisije i povećavaju otpornost na klimatske promene.
Sustainable Energy Financing Facilities predstavljaju program za kreditiranje koji omogućava kreditne linije partnerskim finansijskim institucijama kako bi se stvorila samoodrživa tržišta u sektoru energetske efikasnosti, obnovljive energije i smanjivanje uticaja klimatskih promena.
Partnerske finansijske institucije će sredstva odobravati mikro, malim i srednjim preduzećima, kompanijama sa posebnim namenama i domaćinstvima za energetsku efikasnost, obnovljive izvore energije i projektima za smanjivanje uticaja klimatskih promena.
Finansiranje će pratiti pružanje tehničke pomoći, kako lokalnim partnerskim finansijskim institucijama, tako i zajmoprimcima.
Green Climate Fund su 2010. godine osnovale 194 zemlje koje su članice United Nations Framework Convention on Climate Change kako bi podržale napore zemalja u razvoju da odgovore na izazov klimatskih promena.
Investicije Fonda mogu biti u obliku donacija, kredita, kapitala ili garancija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.