Projekat podmorskog kabla je investicija koja će omogućiti Crnoj Gori da postane energetski centar za zemlje Balkana, izjavio je Luigi Ferraris, izvršni direktor italijanske kompanije Terna, i najavio puštanje kabla u rad do kraja godine.
Povodom uspešnog okončanja projekta podmorskog kabla između Crne Gore i Italije, dužine 445 kilometara i ukupne vrednosti 1,15 milijardi evra, prvi čovek Terne se susreo sa premijerom Crne Gore Duškom Markovićem i predsednikom Crne Gore Milom Đukanovićem. Podmorski kabl je postavljen na dubini većoj od 1.000 metara, a kapacitet mu je 600 MW.
Ferraris je istakao da će kabl stvoriti uslove za privlačenje drugih investicija u obnovljive izvore energije (OIE), energetiku i digitalizaciju. On je naveo da je ovaj projekat, najveći te vrste na Meditranu, već pokrenuo lokalne biznise u Crnoj Gori vredne više od 60 miliona evra.
Premijer Marković je informisao rukovodstvo Terne da je više država istočne i jugoistočne Evrope već sada izrazilo ozbiljna interesovanja za zaključivanje različitih aranžmana sa Crnom Gorom u cilju korišćenja kabla.
O ovoj vrsti saradnje nekoliko dana ranije u Podgorici su razgovarale Temenuška Petkova, bugarska ministarka energetike, i Dragica Sekulić, ministarka ekonomije.
Na sastanku je dogovoreno da se uspostavi bilateralna radna grupa za saradnju u oblasti energetike, koja će razmotriti i mogućnosti za izvoz električne energije iz Bugarske preko podmorskog kabla.
Crna Gora očekuje da zbog početka rada kabla tranzit električne energije ove godine bude povećan skoro 70%.
Inače, podmorski kabl je prvobitno trebalo da bude završen 2015. godine i da ima snagu od 1,2 GW.
Javne konsultacije u vezi sa pravilima za dodelu kapaciteta kabla
S obzirom na očekivano stavljanje u funkciju nove interkonekcije između Italije i Crne Gore, Terna i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) pokreću javne konsultacije o pravilima koja će se primenjivati za dodelu prava prenosa na ovoj granici, navodi se u saopštenju crnogorskog operatora prenosnog sistema CGES.
Na kosultacije su stavljeni sledeći dokumenti:
- Pravila za dugoročnu dodelu (FAR) koja obuhvataju regulisanje dugoročnih prava prenosa (godišnji i mesečni vremenski okvir),
- Pravila za dnevnu dodelu (DAR) koja obuhvataju regulisanje dnevnih prava prenosa.
Konsultacije se odnose i na izbor platforme na kojoj će s obavljati dodela prekograničnih kapaciteta.
Terna i CGES pozivaju zainteresovane strane da dostave svoje komentare do 31. jula 2019. godine na obe sledeće mejl adrese IT-MNrules@terna.it i IT-MNrules@cges.me.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.