Posle 21 godine Federacija Bosne i Hercegovine je vrlo blizu da dobije novi zakon o zaštiti vazduha. Inače, BiH ima velikih problema sa zagađenjem vazduha i njeni gradovi su često u vrhu listi mesta sa najzagađenijim vazduhom u svetu.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH izglasao je Predlog zakona o zaštiti zraka, saopštilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma. Zakonsko rešenje koji je utvrdila Vlada FBiH na predlog Federalnog ministarstva okoliša i turizma poslanici su usvojili sa 77 glasova za, bez ijednog protiv i jednog uzdržanog glasa.
Federalna ministarka životne sredine i turizma Nasiha Pozder istakla je da je reč o zakonu koji je u zajedničkoj nadležnosti s kantonima. Pripremljen je, kako tvrdi, uz konsultacije sa stručnjacima, civilnim društvom, kantonalnim resornim ministarstvima.
Ona je istakla da se osim zakona mora menjati i način upravljanja ekonomijom, jer je uverena da privreda mora biti lider u dekarbonizaciji i energetskoj tranziciji, uz potrebne subvencije i podršku vlasti.
Zakon iz 2003. je poslednji put promenjen 2010.
„Ali, i mi sami moramo mijenjati svoje navike, odnos prema, na primjer, javnom prevozu i automobilima, načinu grijanja u našim domovima, prevelikoj potrošnji energenata, betonizaciji u gradovima“, istakla je Pozder,
Ona je podsetila da važeći Zakon datira iz 2003. godine i da je poslednji put menjan i dopunjavan 2010, a od tada do danas pogoršao se kvalitete vazduha u zemlji.
Stanje vazduha zu Tuzli, Zenici, Sarajevu, ali i Kaknju, Maglaju ili Lukavcu traži hitno reagovanje i implementaciju mera koje će proizaći iz ovog novog zakona, istakla je ona.
Novim propisom se uređuje i pitanje kućnih ložišta što ranije nije bio slučaj
Novim propisom je, kako tvrdi, jasnije definisano pitanje nadležnosti, uloga kantona i lokalnih zajednica u pogledu monitoringa kvaliteta vazduha, zatim uloga inspekcija na svim nivoima i u različitim oblastima, kao što su životna sredina, urbanizam, građenje. Zakon, kako se navodi, uređuje i pitanje kućnih ložišta (individualna ložišta) što ranije nije bio slučaj.
„Zakonom se definiše i način saradnje kantona na izradi planova zaštite kvalitete zraka, ali i interventnih planova, njihovog sadržaja i radnji koje se preduzimaju u slučaju prekomjernog zagađenja, preciziraju se načini finansiranja i izrada registara zagađivača“, objasnila je ona, i dodala da je krajnje vreme da ovaj problem postane prioritet.
Da bi Zakon stupio na snagu, mora biti usvojen i u Domu naroda Parlamenta FBiH, što u Ministarstvu očekuju naredne sedmice.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.