Energetska efikasnost

Federacija BiH osniva agenciju za energetsku efikasnost

Slika: Pixabay

Objavljeno

30.01.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.01.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Posle donošenja podzakonskih akata, za šta su rokovi utvrđeni Zakonom o energetskoj efikasnosti, Vlada Federacije BiH (FBiH) trebalo bi da donese odluku o formiranju agencije za energetsku efikasnost, preneli su mediji u BiH.

Kako je u izjavi za agenciju FENA rekla savetnica federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Amira Pintul u Federaciji se uspešno ispunjavaju obaveze u oblasti energetske efikasnosti, koje u narednom periodu nalažu formiranje agencije za energetsku efikasnost.

Ona je istakla da je donošenjem Zakona o energetskoj efikasnosti, Metodologije za izračunavanje i raspodelu indikativnih ciljeva FBiH za uštedu u potrošnji energije, Akcionog plana energetske efikasnosti FBiH za period 2016.- 2018. godina, Pravilnika o informacionom sistemu FBiH, kao i niza uredbi Federacija dobrim delom ispunila zakonske obaveze po Ugovoru o formiranju Energetske zajednice.

Takođe, FBiH je na ovaj način obavila transponovanje direktiva u zakonodavstvo, što je u ovom slučaju obaveza entiteta.

Ona je navela da je ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić doneo i Odluku o osnivanju kantonalne platforme putem koje su svi kantoni u FBiH ispunili deo svojih zakonskih obaveza u oblasti energetske efikasnosti, kao što je, na primer, izrada i donošenje kantonalnih akcionih planova energetske efikasnosti.

„Aktivnost u vezi sa formiranjem agencije trebalo bi da bude jedan od prioritetnih zadataka za naredni period“, rekla je Pintul.

Usvajanje pravilnika o energetskim performansama zgrada u finalnoj fazi

U cilju postizanja veće energetske efikasnosti i uštede u krajnjoj potrošnji energije u oblasti zgradarstva, Vlada FBiH donela je i Uredbu o sprovođenju energetskih pregleda i izdavanju energetskih sertifikata kako bi se primenila EU Direktiva o energetskim performansama zgrada.

U završnoj je fazi je izrada i donošenje Pravilnika o minimalnim zahtevima za energetske karakteristike zgrada, što je obaveza Federalnog Ministarstva prostornog uređenja, navela je Pintul.

U BiH je dosad sproveden 31 projekat energetske efikasnosti, od čega 29 u FBiH. Od tih projekata 22 se odnose na industriju, šest na infrastrukturu, a tri na zgrade malih i srednjih preduzeća.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eet virtuelno brojilo struja

Austrijski EET razvio virtuelno brojilo za lakše merenje potrošnje struje u kući

30. januar 2019. - Uz pomoć veštačke inteligencije, inovativno brojilo firme EET određuje ukupnu potrošnju struje u kući za manje od jedne sekunde

Spajic Japanski Itochu zainteresovan projekat spalionice otpada

Spajić: Japanski Itochu zainteresovan za projekat spalionice otpada

30. januar 2019. - Premijer Crne Gore Milojko Spajić izjavio je da će biti izgrađena spalionica otpada kapaciteta do 50 megavata i da je Itochu iz Japana zainteresovan za taj projekat

Najcitaniji tekstovi 2025 balkan green energy news

Najčitaniji tekstovi na portalu Balkan Green Energy News u 2025.

30. januar 2019. - Uz listu najčitanijih tekstova na sajtu, Balkan Green Energy News svima želi puno zdravlja i sreće u Novoj 2025. godini!

EUSEW2026 nagrada

Otvorene prijave za EUSEW2026 nagrade

30. januar 2019. - Otvorene su prijave za EUSEW 2026 nagrade za projekte, inicijative i lidere koji predvode energetsku tranziciju EU