Životna sredina

Federacija BiH od 2021. ukida subvencije za male hidroelektrane

federacija bih ukida subvencije mhe

Slika: Vlada Federacije BiH

Objavljeno

19.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine priprema više izmena propisa kako bi se sprečio negativan uticaj malih hidroelektrana na životnu sredinu, a najvažnija mera je da se od sledeće godine neće biti subvencija za gradnju ovih postrojenja.

U pripremi izmena učestvuju i predstavnici Koalicije za zaštitu rijeka BiH.

Federalna vlada je saopštila da je premijer Fadil Novalić održao sastanak sa ministarkom životne sredine i turizma Editom Đapo, ministrom energije, rudarstva i industrije Nerminom Džindićem i ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudinom Dedićem na kojem se razgovaralo o kratkoročnim merama i aktivnostima koje će biti brzo preduzete, a sve na osnovu ranijeg zaključka Parlamenta Federacije BiH o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana, kao i na osnovu zahteva predstavnika Koalicije za zaštitu rijeka.

Razlog za izmenu propisa je odluka Parlamenta FBiH da da se zabrani gradnja MHE

Predstavnički dom FBiH je u junu usvojio deklaraciju o zaštiti reka, a onda glasao da se zabrane male hidroelektrane i dao Vladi tri meseca da predloži izmene kojima će to sprovesti u delo.

Jedna od najavljenih mera sa sastanka premijera i ministara odnosi se na subvencije ili fid-in tarife za male hidroelektrane koje ovu državnu pomoć dobijaju kao jedan od izvota obnovljive energije.

Od 1. januara 2021. godine neće se produžavati davanje podsticaja za male hidroelektrane, a sredstva predviđena za to preusmeriće se kao podsticaji za druge obnovljive izvore energije, saopštila je Vlada FBiH.

Bolja kontrola izdavanja ekoloških dozvola i ekološki prihvatljivog protoka

Na sastanku je, takođe, najavljena i izmjena i dopuna nekoliko pravilnika.

U resoru životne sredine i turizma u toku su izmene Pravilnika o pogonima i postrojenjima koji mogu biti izgrađeni i pušteni u rad samo ako imaju ekološku dozvolu i to na način da će ovo Ministarstvo preuzeti izdavanje ovih dozvola za kapacitet veći od 150 kW.

Radi se i na pravilniku o načinu formiranja i rada stručnih komisija za ocenu studija o proceni uticaja na životnu sredinu u postupku izdavanja ekološke dozvole za pogone za proizvodnju hidroenergije. Ovim izmenama se definiše osnivanje posebnih komisija za ocenu ovih studija, navela je federalna vlada.

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva je krenulo u izmene Pravilnika o ekološki prihvatljivom protoku koji će precizirati način merenja dozvoljenog protoka u kojem mala hidroelektrana sme raditi.

Naime, cilj je da se ekološki prihvatljiv protok meri u realnom vremenu i IT sistemom automatski očitava u agencijama za vode kako bi one mogle reagovati u slučaju da elektrana ne poštuje princip ekološki prihvaljivog protoka, navodi se u saopštenju.

Tokom sastanka razgovaralo se i o dugoročnim merama u cilju spašavanja reka, među kojima je ustavna zaštita vode i prava na pitku vodu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

19. novembar 2020. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

19. novembar 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

19. novembar 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

19. novembar 2020. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila