Vlada Federacije Bosne i Hercegovine priprema više izmena propisa kako bi se sprečio negativan uticaj malih hidroelektrana na životnu sredinu, a najvažnija mera je da se od sledeće godine neće biti subvencija za gradnju ovih postrojenja.
U pripremi izmena učestvuju i predstavnici Koalicije za zaštitu rijeka BiH.
Federalna vlada je saopštila da je premijer Fadil Novalić održao sastanak sa ministarkom životne sredine i turizma Editom Đapo, ministrom energije, rudarstva i industrije Nerminom Džindićem i ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudinom Dedićem na kojem se razgovaralo o kratkoročnim merama i aktivnostima koje će biti brzo preduzete, a sve na osnovu ranijeg zaključka Parlamenta Federacije BiH o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana, kao i na osnovu zahteva predstavnika Koalicije za zaštitu rijeka.
Razlog za izmenu propisa je odluka Parlamenta FBiH da da se zabrani gradnja MHE
Predstavnički dom FBiH je u junu usvojio deklaraciju o zaštiti reka, a onda glasao da se zabrane male hidroelektrane i dao Vladi tri meseca da predloži izmene kojima će to sprovesti u delo.
Jedna od najavljenih mera sa sastanka premijera i ministara odnosi se na subvencije ili fid-in tarife za male hidroelektrane koje ovu državnu pomoć dobijaju kao jedan od izvota obnovljive energije.
Od 1. januara 2021. godine neće se produžavati davanje podsticaja za male hidroelektrane, a sredstva predviđena za to preusmeriće se kao podsticaji za druge obnovljive izvore energije, saopštila je Vlada FBiH.
Bolja kontrola izdavanja ekoloških dozvola i ekološki prihvatljivog protoka
Na sastanku je, takođe, najavljena i izmjena i dopuna nekoliko pravilnika.
U resoru životne sredine i turizma u toku su izmene Pravilnika o pogonima i postrojenjima koji mogu biti izgrađeni i pušteni u rad samo ako imaju ekološku dozvolu i to na način da će ovo Ministarstvo preuzeti izdavanje ovih dozvola za kapacitet veći od 150 kW.
Radi se i na pravilniku o načinu formiranja i rada stručnih komisija za ocenu studija o proceni uticaja na životnu sredinu u postupku izdavanja ekološke dozvole za pogone za proizvodnju hidroenergije. Ovim izmenama se definiše osnivanje posebnih komisija za ocenu ovih studija, navela je federalna vlada.
Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva je krenulo u izmene Pravilnika o ekološki prihvatljivom protoku koji će precizirati način merenja dozvoljenog protoka u kojem mala hidroelektrana sme raditi.
Naime, cilj je da se ekološki prihvatljiv protok meri u realnom vremenu i IT sistemom automatski očitava u agencijama za vode kako bi one mogle reagovati u slučaju da elektrana ne poštuje princip ekološki prihvaljivog protoka, navodi se u saopštenju.
Tokom sastanka razgovaralo se i o dugoročnim merama u cilju spašavanja reka, među kojima je ustavna zaštita vode i prava na pitku vodu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.