Rudnik Kreka (foto: EPBiH)
Bosna i Hercegovina je obezbedila 83 miliona evra za pravednu tranziciju, uključujući instalaciju elektrana na obnovljive izvore energije, mere socijalne zaštite i programe razvoja veština u regionima uglja.
Sredstva će biti raspodeljena u okviru Federacije BiH, jednog od dva entiteta koji čine Bosnu i Hercegovinu.
Svetska banka je saopštila da je njen Odbor izvršnih direktora odobrio kredit od 79,9 miliona evra i grant od 2,89 miliona evra za podršku Nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NEKP) Bosne i Hercegovine, unapređenje energetske nezavisnosti, podsticanje novih mogućnosti za zapošljavanje i jačanje lokalnih ekonomija u regionima uglja.
Sredstva su namenjena za projekat Pravedna tranzicija u odabranim regionima uglja Bosne i Hercegovine koji će, kako se navodi, pomoći u prenameni zemljišta nakon prestanka eksploatacije uglja u rudnicima Banovići, Zenica i Kreka. Takođe će olakšati zatvaranje podzemnih kopova u Zenici i podržati instalaciju solarnih elektrana u Banovićima i Kreki.
Projekat ima četiri komponente
Projekat predviđa mere socijalne zaštite i programe razvoja veština za radnike i zajednice koje traže alternative izvan sektora uglja, istakla je Svetska banka.
Projekat, koji ima četiri komponente, sprovešće Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije, Rudnik mrkog uglja (RMU) Banovići i Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH).
Prva se fokusira na jačanje kapaciteta regiona uglja, njihovih institucija i vlade na državnom nivou za upravljanje pravednom tranzicijom, navodi se u opisu projekta Svetske banke. Podržaće Komitet za pravednu tranziciju i platformu znanja na državnom nivou i izgradnju kapaciteta Međuresornog komiteta za pravednu tranziciju u Federaciji BiH.
Projekat uključuje master planove za prenamenu zemljišta u Banovićima, Zenici i Kreki
Biće pružena i tehnička pomoć nadležnim ministarstvima FBiH za unapređenje postojećih zakona o tranziciji radne snage.
Komponenta 2 podržava prenamenu zemljišta u rudnicima Banovići, Zenica i Kreka, kao i zatvaranje određenih podzemnih jama u rudniku Zenica. Ovaj deo uključuje i sprovođenje master planova za prenamenu zemljišta u ova tri rudnika.
Treća komponenta, kako se navodi, predviđa izgradnju novih elektrana. Fotonaponske elektrane od ukupno 27 MWp biće instalirane na dve lokacije u rudnicima Banovići i Kreka. Njihova očekivana godišnja proizvodnja električne energije je veća od 30 GWh.
Šeldon: Da se osigura da niko ne bude zaboravljen
Komponenta 4 ima za cilj ublažavanje socijalnih i problema zapošljavanja radnika i azjednica usled prestanka korišćenja uglja. To će se postići podrškom za pokrivanje finansijskih obaveza radnika rudnika Zenica, prekvalifikacijom i dokvalifikacijom radnika u Banovićima i Zenici, i podrškom pogođenim zajednicama kroz ulaganja, navodi se u opisu projekta.
Svetska banka je saopštila da BiH aktivno razvija NEKP. Namera je, kako su dodali, da se osigura da zatvaranje rudnika bude ekološki i društveno odgovorno, uz podršku novim mogućnostima za zapošljavanje i jačanje lokalne ekonomije u regionima uglja.
“Ovaj novi projekat je prilika za jačanje energetske bezbednosti BiH, uz podršku zajednicama i osiguravanje da niko ne bude zapostavljen”, rekao je Kristofer Šeldon, direktor Svetske banke za BiH i Crnu Goru.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.