Podeli
Podeli
Federacija BiH, jedan od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, je ažurirala svoj Akcioni plan za korišćenje obnovljivih izvora energije (APOEF) zbog popunjenosti dinamičkih kvota za postrojenja, koja koriste solarnu energiju, nepostojanja dinamičkih kvota za elektrane na biogas, kao i zbog zahteva investitora za sticanje statusa povlašćenih i potencijalno povlašćenih proizvođača, posebno za solarna postrojenja.
Investitori o kojima je reč su već izgradili ili grade postrojenja, navodi se u saopštenju Vlade Federacije BiH nakon usvajanja ažuriranog APOEF-a i dodaje da “trenutno u Federaciji BiH postoji veoma iskazan interes za izgradnju postrojenja za proizvodnju električne energije, koja kao primarno gorivo koriste obnovljive izvore.”
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je do 30. juna 2018. godine primilo 411 zahteva za izdavanje energetske dozvole za postrojenja, koja koriste obnovljive izvore energije (OIE), od čega je izdata 371 energetska dozvola, a izgrađeno ukupno 187 objekata, podeća se u saopštenju.
APOEF propisuje indikativne ciljeve za udeo OIE do 2020. godine
APOEF-om su propisani indikativni ciljevi za udeo energije proizvedene iz OIE do 2020. godine u ukupnoj finalnoj potrošnji na grejanje, hlađenje, struju i transport, stoji u saopštenju. Prema tim ciljevima, učešće OIE u sektoru električne energije 2020. godine iznosiće 44%, u sektoru energije za grejanje i hlađenje 49% i u saobraćaju 10%.
Svi ovi pojedinačni ciljevi će omogućiti dostizanje ukupnog cilja, ali ne predstavljaju fiksirane ciljeve za svaki pojedinačni sektor, koji mogu biti promenjeni i povećani ukoliko budu postojale mogućnosti za ubrzaniji razvoj pojedinih sektora u odnosu na druge, pojašnjava se u saopštenju.
U izveštaju Skretarijata Energetske zajednice od septembra ove godine navodi se da je na nivou cele Bosne i Hercegovine u 2016. godini dostignut udeo OIE od 25,3%, što je ispod plana za period 2015-2016. od 36,7%.
Sekretarijat je zaključio i da Bosna i Hercegovina kasni sa sprovođenjem brojnih mera opisanih u akcionom planu za OIE.
Sekretarijat je u izveštaju takođe naveo da Bosna i Hercegovina treba da uvede aukcije za OIE u oba entiteta kako bi se obezbedilo postizanje ciljeva u vezi sa OIE za 2020. godinu na isplativ način.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.