Otpad

FBiH dobila Informacioni sistem upravljanja otpadom: Poziv firmama da se registruju i unesu podatke

Informacioni sistem upravljanja otpadom fbih registracija

Slika: Fond za zaštitu okoliša FBiH

Objavljeno

23.02.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.02.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Fond za zaštitu okoliša FBiH pozvao je sve firme koje u skladu sa novim Informacionim sistemom upravljanja otpadom imaju zakonsku obavezu da se registruju i unesu podatke u ovaj sistem da to i urade do propisanih rokova koji u zavisnosti od njihovog statusa ističu 31. marta odnosno 30. juna.

Obveznici registracije i izveštavanja su javna i privatna komunalna preduzeća, sakupljači otpada, recikleri, uvoznici i izvoznici otpada, deponije, operatori postrojenja za obradu otpada, zatim firme koje u svom radu stvaraju otpad, kao i proizvođači, uvoznici i distributeri proizvoda koji posle upotrebe postaju posebne kategorije otpada.

Informacioni sistem upravljanja otpadom Federacije BiH je pušten u operativnu upotrebu 1. januara ove godine ( (VIDEO Uspostavljen informacioni sistem upravljanja otpadom Federacije BiH – Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH).

Fond za zaštitu okoliša FBiH je sa UNDP-om, kao partnerom, pokrenuo pripremu Informacionog sistema upravljanja otpadom krajem 2019, u sklopu većeg projekta „Urban LED“. Odabrani konzorcijum kompanija Eurobit Sarajevo i JLZ Sarajevo je 15 meseci radio na projektovanju Informacionog sistema, da bi ga predali na upravljanje Fondu u decembru 2020, saopštio je Fond.Informacioni sistem upravljanja otpadom fbih

Prema Uredbi o informacionom sistemu upravljanja otpadom obveznici izveštavanja, odnosno obveznici registracije i direktnog unosa podataka u informacioni sistem su:

  1. Subjekti upravljanja otpadom  – koji obavljaju jednu ili više aktivnosti upravljanja otpadom (kao što su javna i privatna komunalna preduzeća, sakupljač otpada, recikleri, uvoznici i izvoznici otpada, deponije, operatori postrojenja za obradu otpada, subjekti koji upravljaju zelenim ostrvima i reciklažnim dvorištima, subjekti koji proizvode gorivo iz otpada ili koriste otpad kao gorivo, itd.);
  2. Subjekti koji kao rezultat svoje delatnosti ili proizvodnog procesa stvaraju ili imaju otpad;
  3. Proizvođači, uvoznici i distributeri proizvoda koji posle upotrebe postaju posebne kategorije otpada (ambalaža, električni i elektronski proizvodi, ulja, baterije i akumulatori, gume i automobili) i koji proizvode i/ili uvoze proizvode u BiH.

Firme iz prve dve grupe moraju da se registruju u Informacioni sistem upravljanja otpadom FBiH i dostave podatke za 2020. najkasnije do 30. juna, a iz treće grupe najkasnije do 31. marta, saopštio je Fond, i dodao će će izveštavanje biti jedan od uslova za učestvovanje na njihovim konkursima za dodelu sredstava.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

23. februar 2021. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

23. februar 2021. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

23. februar 2021. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

23. februar 2021. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada