Evropski parlament (EP) je izglasao nacrte planova za zabranu plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, kao što su tanjiri, escajg, slamčice, držači za balone i štapići za uši, od 2021. godine, a mere obuhvataju i smanjenje upotrebe plastičnih predmeta za koje ne postoji alternativa.
Evropski poslanici su proširili listu jednokratnih plastičnih proizvoda koji će biti zabranjeni na tržištu EU od 2021. godine, koja sad sadrži i proizvode od okso-biorazgradive plastike poput kesa i ambalaže, kao i ambalažu za brzu hranu od ekspandiranog polistirena.
Potrošnja određenih predmeta za koje ne postoji alternativa moraće da se smanji za bar 25% u EU do 2025. godine. Među ovim proizvodima su jednokratne kutije u koje se pakuju hamburgeri i sendviči, kao i jednokratna ambalaža za voće, povrće, dezerte i sladoled. Članice EU će pripremiti nacionalne planove za podsticanje upotrebe proizvoda prikladnih za višekratnu upotrebu, kao i za ponovnu upotrebu i recikliranje, saopštio je EP.
New EU rules, adopted by MEPs on 24 October, tackle lost fishing gear and the 10 single-use plastic products most widely found on European shores. Together these two groups account for 70% of marine litter. https://t.co/MuxLbTd02b pic.twitter.com/et1jCsuUcT
— European Parliament (@Europarl_EN) October 24, 2018
Druge vrste plastičnih proizvoda poput plastičnih flaša moraće da se odvojeno prikupljaju i recikliraju po stopi od 90% do 2025. godine.
Evropski poslanici usvojili su i mere za otpad od duvanskih proizvoda, posebno filtere za cigarete koji sadrže plastiku, čija će upotreba morati da bude smanjena za 50% do 2025. godine i 80% do 2030. godine.
Jedan opušak može da zagadi između 500 i 1.000 litara vode, a kada se baci na kopno, njegova razgradnja može da traje i 12 godina. Opušci su drugi po redu zagađivač među jednokratnim plastičnim proizvodina, a prema usvojenim nacrtima planova, članice EU moraće da obezbede da duvanske kompanije pokriju troškove prikupljanja ovog otpada, uključujući troškove transporta, tretmana i prikupljanja.
Isto važi i za proizvođače opreme za ribolov koja sadrži plastiku, koji će morati da daju doprinos dostizanju ciljane stope recikliranja. Članice EU moraće da obezbede godišnje prikupljanje najmanje 50% izgubljenih i odbačenih ribarskih mreža koje sadrže plastiku, a cilj je da se dostigne stopa recikliranja od najmanje 15% do 2025. godine. Ribarske mreže predstavljaju 27% otpada na obalama Evrope.
EP treba da započne pregovore sa Savetom EU u novembru sa ciljem usvajanje direktive o plastici za jednokratnu upotrebu.
Prema podacima Evropske komisije, više od 80% otpada u morima i okeanima se sastoji od plastike, dok se 70% odnosi na proizvode koji su predmet mera podržanih od strane EP. Ostaci plastike se mogu naći u morskim vrstama kao što su morske kornjače, foke, kitovi i ptice, ali i ribe i ljuskari, što znači da završavaju i u lancu ishrane ljudi.
Jednom odbačena, plastika ima ekonomski uticaj koji se ne meri samo izgubljenom vrednošću materijala, već i troškovima čišćenja i gubicima u sektorima turizma, ribarstva i transporta.
Procenjuje se da će troškovi ekološke štete koja se pripisuje zagađenju plastikom u Evropi dostići 22 milijarde evra do 2030. godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.