Evropska komisija je danas predstavila akcioni plan za razvoj održive i cirkularne bioekonomije u okviru mera koje imaju za cilj da podstaknu otvaranje radnih mesta, rast i investicije u Evropskoj uniji. Akcioni plan treba da doprinese snažnijoj održivoj upotrebi obnovljivih resursa kao odgovor na globalne i lokalne izazove poput klimatskih promena i održivog razvoja, navodi se u saopštenju komisije.
U kontekstu ograničenih bioloških resursa i ekosistema, potreban je inovativan pristup problemu ljudske ishrane i pristupa čistoj vodi i energiji, navodi se u saopštenju i dodaje da bioekonomija podrazumeva procese kao što su pretvaranje algi u gorivo, recikliranje plastike, prerada otpada u nov nameštaj ili odevne predmete, kao i transformacija industrijskih nusproizvoda u biođubriva. Bioekonomija ima potencijal da generiše milion novih zelenih radnih mesta do 2030. godine, navodi se u saopštenju.
Our natural resources are limited, the population is growing and our climate is changing.
The #bioeconomy can help.
It can convert waste into new furniture, turn algae into fuel and transform industrial by-products into bio-based fertilisers.#tackleclimatechange #H2020 pic.twitter.com/nf8xCkMENi— European Commission (@EU_Commission) October 11, 2018
Razvoj održive cirkularne bioekonomije zahteva usklađeno delovanje javnih institucija i industrije, čemu će komisija doprineti kroz 14 konkretnih mera u 2019. godini.
Mere će uključiti skaliranje i jačanje biosektora, što će se postići uspostavljanjem 100 miliona evra vredne Tematske investicione platforme za cirkularnu bioekonomiju, koja će bioinovacije približiti tržištu i smanjiti rizik privatnih investicija u održiva rešenja, kao i olakšati razvoj novih održivih biorafinerija širom Evrope.
Drugi važan cilj je brz razvoj bioekonomija širom Evrope, a komisija napominje da države članice i regioni, posebno u centralnoj i istočnoj Evropi, imaju velike neiskorišćene potencijale biomase i otpada.
S tim u vezi, komisija će razviti strateški program implementacije za održive sisteme proizvodnje hrane i poljoprivrede, šumarstvo i bioproizvode; pokrenuće instrument za političku podršku bioekonomiji za zemlje EU u okviru programa Horizon 2020 za razvoj nacionalnih i regionalnih bioekonomskih programa; i lansirati pilot akcije za razvoj bioekonomija u ruralnim, priobalnim i urbanim područjima, na primer na polju upravljanja otpadom ili agroekologije.
Treći važan cilj je zaštita ekosistema i razumevanje ekoloških ograničenja bioekonomije, navodi se u saopštenju i dodaje da se evropski ekosistem suočava sa ozbiljnim pretnjama i izazovima, kao što su rast populacije, klimatske promene i degradacija zemljišta. Među merama koje će doprineti dostizanju ovog cilja biće sistem monitoringa koji će u celoj EU pratiti napredak ka održivoj i cirkularnoj bioekonomiji.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.