Evropska komisija (EK) je juče predložila nove limite za prosečne emisije CO2 novih putničkih automobila i kombija, kako bi ubrzala prelazak na vozila sa niskim i nultim emisijama. Prosečne emisije CO2 iz novih automobila i kombija će morati da budu biti 30 odsto manje u 2030, u poređenju sa 2021.
Novi ciljevi su deo Paketa za čistu mobilnost, koji takođe uključuje akcioni plan i investiciona rešenja za transevropsko raspoređivanje infrastrukture za alternativna goriva, Direktivu o čistim vozilima, reviziju Direktive o kombinovanom transportu i Direktivu o uslugama prevoza putnika.
Predloženi okvir će doprinieti ispunjavanju obaveza EU po Pariskom sporazumu i smanjiti troškove goriva za potrošače.
Podsticaji za vozila sa niskim i nultim emisijama
Prosečne emisije CO2 iz novih putničkih automobila registrovanih u EU 2025. godine moraće da budu 15 odsto, a 2030. 30 odsto niže u odnosu na 2021.
Predlog nema kvote za električne ili automobila na vodonik. Evropska komisija je objasnila da je zakonodavstvo EU u ovoj oblasti oduvek bilo tehnološki neutralno i da će i tako biti i u budućnosti.
Međutim, u cilju povećanja broja vozila sa nultim i niskim emisijama, predlog uključuje i mehanizam podsticaja za takva vozila.
„Privatni i javni vlasnici infrastrukture za punjenje će dobiti jasniji signal o budućoj potražnji u ovom sektoru i mogu investirati sa manje rizika“, rekla je EK u saopštenju.
Akcioni plan za infrastrukturu za alternativna goriva
Inicijativa Komisije podržava primenu evropske direktive koja zahteva od država članica da obezbede minimalnu infrastrukturu za alternativna goriva, kao što su električna energija, vodonik i prirodni gas. Akcioni plan definiše mere za povezivanje nacionalnih planova, za eliminisanje nedostataka na najvažnijim transportnim mrežama i povećanje ulaganja u urbana područja.
Plan donosi nove mogućnosti finansiranja sa dostupnih do 800 miliona evra za kombinovanje bespovratnih sredstava sa zajmovima ili za finansijske instrumente (dug, kredi) u okviru projekta Connecting Europe Facility.
Osim toga, EK je pokrenula inicijativu o baterijama sa dodatnih 200 miliona evra za podršku razvoju evropskih baterija i inovacija od 2018. do 2020. godine.
Direktiva o čistim vozilima
Ovaj propis će promovisati čista mobilna rešenja u javnim nabavkama.
Komisija predlaže novu inicijativu koja pokriva sve relevantne postupke nabavki na pojednostavljen i efikasan način. Ovo bi trebalo da poveća primenu na tržištu što će smanjiti proizvodne troškove i sniziti cene sa pozitivnim efektom i na privatnu potražnju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.