Foto: EC - Audiovisual Service
Evropska komisija je predstavila plan da u periodu do kraja 2027. postepeno i potpuno okonča kupovinu ruskog prirodnog gasa, uključujući LNG, i nafte. U paketu su i predlozi za nadomešćivanje ruskog nuklearnog goriva i materijala okretanjem drugim izvorima.
Evropska unija će prekinuti svoju zavisnost od ruskih energenata obustavljanjem gasa i nafte iz te zemlje i tako što će postupno prestati da se oslanja na Rusiju u domenu nuklearne energije, a istovremeno će održati stabilnost snabdevanja energentima i cena, objavila je Evropska komisija. Njena nova mapa puta, REPowerEU Roadmap, vodi potpunoj energetskoj nezavisnosti od Rusije.
EU je još od napada na Ukrajinu 2022. smanjivala udeo ruskih fosilnih goriva merama iz svog plana REPowerEU i kroz sankcije. Međutim, uvoz ruskog gasa je prošle godine skočio 18 procenata, prvenstveno u Italiju, Češku i Francusku. Komesari i komesarke su obrazložili da je „prevelika zavisnost od uvoza ruskih energenata pretnja po bezbednost“ i pozvali na nove koordinisane poteze.
Fon der Lajen: Sada je vreme da Evropa potpuno preseče svoje energetske veze sa jednim nepouzdanim snabdevačem
„Rat u Ukrajini je brutalno ogolio opasnosti od ucene, ekonomske prinude i cenovnih šokova. Pomoću REPowerEU-a smo diverzifikovali naše snabdevanje energijom i drastično smanjili raniju zavisnost Evrope od ruskih fosilnih goriva. Sada je vreme da Evropa potpuno preseče svoje energetske veze sa jednim nepouzdanim snabdevačem. A energentima koji dolaze na naš kontinent ne treba da se plaća agresorski rat protiv Ukrajine. To dugujemo svojim građanima, svojim kompanijama i našim hrabrim prijateljima Ukrajincima“, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Uvoz ruskog gasa je prošle godine iznosio 52 milijarde kubnih metara, u poređenju sa 150 milijardi iz 2021. godine. Udeo ruskog gasa u uvozu je pao sa 45 na 19 procenata. Sankcijama je zabranjen bilo kakav uvoz uglja iz te zemlje. Udeo ruske nafte u uvozu se survao sa 27 procenata, koliko je iznosio na početku 2022, na aktuelnih tri odsto.
Države članice treba pre kraja godine da usvoje nacionalne planove
Nove mere su osmišljene tako da očuvaju bezbednost snabdevanja energentima i ograniče uticaj na cene i tržišta. Namera je da se sprovedu uporedo sa napredovanjem u energetskoj tranziciji.
„Mi u EU smo prošle godine platili 23 milijarde evra Rusiji za svoj uvoz energenata. To je 1,8 milijardi evra mesečno. Ovo mora da prestane“, istakao je evropski komesar za energetiku Dan Jergensen.
Administracija u EU očekuje da će do 2030. uspeti da nadomesti 100 milijardi kubnih metara prirodnog gasa na godišnjem nivou, što znači da bi potražnja 2027. bila 40 do 50 milijardi kubika niža. Takođe predviđa da u periodu do 2028. svoje kapacitete zaregasifikaciju tečnog prirodnog gasa (LNG) digne za 200 milijardi kubika, što je pet puta više od sadašnjeg ukupnog uvoza gasa iz Rusije. EU još uvek nije uvela sankcije protiv ruskog LNG-a.
Državama članicama će biti zatraženo da do kraja godine pripreme nacionalne planove, stoji u objavi. Sve mere će biti praćene stalnim naporima da se energetska tranzicija ubrza, a snabdevanje energentima diverzifikuje, uključujući kroz agregaciju-objedinjavanje potražnje za gasom i boljim korišćenjem infrastrukture, navedeno je u dokumentu.
Administracija u Briselu namerava da se pozabavi prikrivenom ruskom flotom tankera za naftu
Evropska komisija je saopštila da će predložene mere unaprediti transparentnost u pogledu ruskog gasa te njegovo praćenje i pronalaženje.
„Najvažnije je to što će biti sprečeni novi ugovori sa snabdevačima ruskim gasom (i kroz cevovode i LNG-om), a postojeći kratkoročni ugovori će biti prekinuti najkasnije na kraju 2025. godine. Ova mera će u EU osigurati obaranje preostale količine ruskog gasa u snabdevanju za jednu trećinu već pre kraja ove godine. Komisija će, osim toga, predložiti da se najkasnije na kraju 2027. zaustavi sav preostali uvoz ruskog gasa“, piše u planu.
Po navedenoj mapi puta, komisija će predložiti nove poteze za rešavanje pitanja ruske takozvane flote iz senke koja prevozi naftu. Navela je da ti tankeri zaobilaze sankcije i meru kojom se na međunarodnom nivou ograničava cena ruske nafte.
EU za konverziju, obogaćivanje četvrtine svog uranijuma zavisi od Rusije
Što se tiče nuklearne tehnologije, predlozi najavljeni za sledeći mesec će pokriti obogaćeni uranijum i ugovore o snabdevanju, u kojima je supotpisnik Euratom Supply Agency Evropske zajednice za atomsku energiju, za uranijum, obogaćeni uranijum i druge nuklearne materijale. Dalje, EU namerava da poveća svoju proizvodnju radioizotopa.
„Iako bi napori usmereni na diverzifikaciju mogli da na globalnim tržištima poremete cene uranijuma i goriva, zbog pristupa snabdevanju, nisu verovatni veliki uticaji na cene električne energije, budući da cene nuklearnog goriva i pratećih usluga čine samo mali deo finalnih troškova za električnu energiju iz nuklearnih elektrana“, piše u planu.
EU namerava da poveća svoju proizvodnju radioizotopa
Više od 14 odsto uranijuma kojeg je EU nabavila 2024. godine je iz Rusije. Glavno izvršno telo 27-članog bloka je skrenulo pažnju na koncentrisanost usluga konverzije i obogaćivanja uranijuma – potrebnih za pretvaranje uranijuma u materijal za proizvodnju nuklearnog goriva – na mali broj kompanija.
Oko 23 procenta prošlogodišnje potražnje za uslugama konverzije uranijuma i skoro 24 odsto obogaćivanja pokrila je Rusija.
Kazahstan, Kanada, Australija, Namibija, Niger i Rusija čine 85 odsto svetske proizvodnje uranijuma. S druge strane, u mnogim drugim zemljama ima rudnika uranijuma, a u nekim zemljama EU postoje neiskorišćena ležišta.
Trebaće godine da počne iskorišćavanje domaćih resursa, drugih izvora na Zapadu
Evropske kompanije što obogaćuju uranijum najavile su ekspanziju, ali prvo takvo novo postrojenje se ne očekuje pre 2027. godine.
„Štaviše, svetska industrija konverzije uranijuma se suočava sa preprekama pri uvećavanju proizvodnje, usled tehnološke kompleksnosti i neizvesnosti na tržištu, a novi kapaciteti za konverziju su trenutno najavljeni tek za prve godine decenije od 2030. Nuklearni sektor EU takođe nastavlja da se oslanja na Rusiju kada je reč o određenim rezervnim delovima i uslugama održavanja“, napomenula je Evropska komisija.
EEB: Menjati ruski gas američkim nema smisla
Mreža organizacija za zaštitu životne sredine European Environmental Bureau (EEB) je istakla da je uvoz ruskog gasa, uključujući LNG, prošle godine skočio 18 odsto iako potražnja nije povećana.
I broj prikrivenih LNG tankera iz Rusije je porastao, kao i indirektan uvoz ruskih energenata preko trećih zemalja, saopšteno je u reagovanju na mapu puta EU. Planovi za suzbijanje prikrivene flote su neodređeni, smatraju u EEB-u. Pritom su Sjedinjene Države nazvali očigledno nepouzdanim trgovinskim partnerom EU.
„Postepeno odbacivati ruski ugalj i gas samo da se to nadomestilo zavisnošću od američkog gasa iz frakinga nije u interesu EU ni u bezbednosnom niti u finansijskom pogledu. Zemlje EU bi umesto toga trebalo da se usredsrede na uvođenje energije iz vetra i solara. Tehnologije za prelazak na stoodstotno obnovljivu energiju su dostupne“, podvukao je Luk Hejvud, EEB-ov menadžer za klimatsku i energetsku politiku.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.