Voda

EU predložila pravila za ponovnu upotrebu vode u poljoprivredi

EU-predlozila-pravila-za-ponovnu-upotrebu-vode-u-poljoprivredi

Foto: Pixabay

Objavljeno

29.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je predložila nova pravila u cilju stimulisanja ponovne upotrebe vode za poljoprivredno navodnjavanje u Evropskoj uniji. Nova pravila će pomoći zemljoradnicima da na najbolji način iskoriste otpadne vode koje nisu za piće, što će smanjiti nestašicu vode i obezbediti zaštitu životne sredine i potrošača.

Predložena su, kako se navodi u saopštenju Komisije, pravila koja bi bila obavezna za ponovnu upotrebu tretiranih otpadnih voda iz fabrika za preradu gradskih otpadnih voda, uključujući ona koja se odnose na mikrobiološki sastav, kao što je nivo bakterije ešerihije koli. Takođe su predložena i pravila u vezi sa upravljanjem rizikom i povećanjem transparentnosti, koja bi podrazumevala objavljivanje informacija na internet portalima o praksi ponovnog korišćenja vode u zemljama članicama.

“Ovaj predlog je dobitna kombinacija za sve – zemljoradnici će imati pristup održivom izvoru vode za navodnjavanje, potrošači će znati da su proizvodi za ishranu bezbedni za upotrebu, a naša preduzeća će dobiti nove poslovne prilike. Najveći dobitnik će biti životna sredina, s obzirom da ovaj predlog doprinosi boljem upravljanu našeg najvažnijeg resursa – vode,” izjavio je komesar za životnu sredinu, more i ribarstvo Karmenu Vella.

Ponovna upotreba vode u EU je trenutno daleko ispod potencijala uprkos činjenici da eksploatacija i transport vode iz prirode imaju veliki uticaj na životnu sredinu i zahtevaju veću potrošnju energije.

Prema saopštenju, velika je verovatnoća da će sve veća nepredvidljivost vremenskih prilika, kao što su suše, imati negativne posledice i na kvantitet i na kvalitet vodnih resursa, a od predloženih novih pravila se očekuje da doprinesu smanjenju ekonomskih i ekoloških troškova u vezi sa uspostavljanjem novih izvora snabdevanja vodom.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

29. maj 2018. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

29. maj 2018. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

29. maj 2018. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

29. maj 2018. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane