Institucije, preduzeća i nevladine organizacije mogu da kvalifikuju svoje projekte u oblastima životne sredine i klime i doprinesu sprovođenju Evropskog zelenog plana u delo. EU prima prijave za više od 450 miliona evra sredstava u programu LIFE opredeljenih za 2020. godinu.
Predlozi za 2019. godinu se trenutno razmatraju, a otvoren je poziv za 2020, objavila je Evropska komisija pri pokretanju godišnjeg konkursa za podršku očuvanju prirode, zaštiti životne sredine i klimatskoj akciji u Evropskoj uniji. Izvršno telo EU dodalo je da je zbog zaraze virusom korona i ograničavanja kretanja radi usporavanja pandemije olakšalo postupak prijavljivanja i produžilo rokove za LIFE program.
U izjavi je istaknuto da će posebna pažnja biti posvećena predlozima koji mogu da dovedu do poboljšanja kolektivne sposobnosti da se slična kriza u budućnosti izbegne ili prevaziđe. Administracija u Briselu je naglasila da životna sredina i klima imaju „nesumnjivo jaku vezu“ sa ljudskim zdravljem.
Životna sredina i klima imaju „nesumnjivo jaku vezu“ sa ljudskim zdravljem, podvukli su organizatori
Javni poziv se odnosi na svaku javnu instituciju, firmu i organizaciju civilnog društva koje su registrovane u EU. Komesari su saopštili da će odabrani projekti doprineti implementaciji Evropskog zelenog plana.
Najveći deo projekata u LIFE-u su u takozvanoj tradicionalnoj kategoriji. Mnogi od njih ističu najbolju praksu, upravljaju pilot-programima, podižu javnu svest ili demonstriraju proboje u zaštiti životne sredine, objavljeno je.
Tradicionalni projekti ističu najbolju praksu, upravljaju pilot-programima, podižu javnu svest ili demonstriraju proboje u zaštiti životne sredine
EU takođe prihvata integrisane projekte, koji mogu biti međunarodnog karaktera. Oni pokrivaju strateške planove ovog bloka država i u segmentu klimatske akcije i delu za životnu sredinu.
Savetnici na projektu dostupni su za kratak razgovor. Projekti mogu finansijski pomagati male, lokalne inicijative. Smernice su sada prvi put obuhvatile startap kompanije, a tim koji vodi LIFE naveo je da razmatra mogućnost još promena.
Startap kompanije su uključene u smernice, a izgleda da će biti i drugih promena
U potprogramu za klimatske promene, celoviti predlozi moraju da se predaju do 6. oktobra. Oni tradicionalni će se baviti ublažavanjem, prilagođavanjem te inicijativama za upravljanje i informisanje u oblasti klime.
Tradicionalni projekti za zaštitu životne sredine su za štednju resursa, prirodu i biodiverzitet i upravljanje i informisanje. Autori će koncepciju poslati do sredine jula, a oni uspešni će kompletne predloge moći da dostave do februara.
Procedura za tehničku pomoć u oba potprograma završava se 16. jula. Učesnici koji imaju integrisane projekte imaju vremena da koncepciju sastave i predaju do 6. oktobra i tako se kvalifikuju za drugu fazu.
Evropska komisija je zakazala virtuelnu konferenciju za 30. april da bi zainteresovani mogli da dobiju neophodne informacije.
Radimo na projektima korišćenja bio masa , za sušenje i TE-TO . Uradili smo par projekata i izveli radove . Peletirka Novi Pazar , Karakaj Zvornik putevi….zatim sušenje komisije izneta , otklanjanje amonijaka i korišćenje izmeta za grejanje .
Ako nemamo naftu imamo otpada kao i komunalnog.
Sve se to može iskoristiti za energiju bez nafte , gasa i mazuta.
Sam što iskoristimo kao bio među ujedno očistimo okolinu.
Živeli