Električna energija

EU jača diplomatsku akciju u vezi sa Zelenim planom, sprema Zelenu agendu za Zapadni Balkan

EU-Zeleni-plan-Zelena-agenda-za-Zapadni-Balkan

Slika: Pixabay

Objavljeno

26.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na petom sastanku Odbora za energetiku i klimu, koji je organizovao Sekretarijat Energetske zajednice, istaknuta je povezanost nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP) i Evropskog zelenog plana, a posebno je naglašen značaj Zelene agende za Zapadni Balkan.

Sastanak je održan onlajn što je deo mera Sekretarijata zbog situacije sa korona virusom i mera koje su propisale austrijske vlasti, s obzirom da je Sekretarijat lociran u Beču.

Sastanak je, kako je naveo Sekretarijat, okupio više od 70 učesnika kako bi razgovarali o napretku ugovornih strana Energetske zajednice u pripremi revidiranih nacionalno utvrđenih  doprinosa za Pariski sporazum, pre najavljenog sastanka COP 26, i NEKP-ova.

Kao što se moglo čuti na sastanku, Evropska komisija smatra da su ovi planovi temelj za sprovođenje Evropskog zelenog plana.

Komisija će podržati napore na dekarbonizaciji na međunarodnom nivou

Evropska komisija, kako je rečeno, podržaće napore na dekarbonizaciji na međunarodnom nivou u okviru različitih akcija.

Zelena agenda za Zapadni Balkan trebalo bi da olakša iskorišćavanje ogromnih potencijala za obnovljive izvore energije

Između ostalih aktivnosti, EU će ojačati diplomatsku akciju u vezi sa Evropskim zelenim planom u saradnji sa državama članicama. Biće pripremljena i Zelena agenda za Zapadni Balkan i predloženo da poštovanje Pariskog sporazuma bude suštinski element za sve buduće trgovinske sporazume.

Komisija predlaže Zelenu agendu za Zapadni Balkan u cilju iskorišćavanja ogromnih potencijala za obnovljive izvore energije, jačanje regionalne saradnje, ali i radi poboljšanja zdravlja građana i podrške cirkularnoj ekonomiji, i to uz podršku za pripremu NEKP-ova, rečeno je na sastanku.

Makedonija će pripremiti NEKP do maja 2020.

Na sastanku kojim je predsedavala Connie Hedegaard, bivša komesarka EU za klimatsku akciju, razmotren je napredak ugovornih strana Energetske zajednice u ispunjavanju njihovih obećanja u skladu sa Pariskim sporazumom i glavni izazovi u prihvatanju člana 6. o tržištima za emisije ugljenika, saopštio je Sekretarijat.

BiH je započela pripremu plana u radnoj grupi koja broji 90 članova

Revizija nacionalnih doprinosa obavlja se uporedo sa pripremanjem NEKP-ova.

Severna Makedonija je dosta napredovala u izradi NEKP-a, koji bi trebalo da bude završen do maja ove godine. Zemlja, takođe, radi na svom četvrtom nacionalnom izveštaju i trećem dvogodišnjem izveštaju.

Bosna i Hercegovina je, takođe, započela izradu plana u kontekstu nacionalne radne grupe koja broji 90 zvanično imenovanih predstavnika. Crna Gora se trenutno fokusira na izmenu svog Zakona o energetici kako bi obezbedila pravnu osnovu za dalji rad na NEKP-u, saopšteno je iz Sekretarijata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

26. mart 2020. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

26. mart 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

26. mart 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

26. mart 2020. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila