Evropska komisija i Evropska investiciona banka (EIB) su zasnovale partnerstvo za podršku investicijama u proizvodnju baterija u Evropskoj uniji. Sporazum je objavljen nedugo nakon što je švedski Northvolt proglasio bankrotstvo u Sjedinjenim Državama i pokrenuo hitan postupak restrukturisanja. Drugi evropski proizvođači i startapi su takođe u teškoćama usled konkurencije iz Azije, nedostatka finansiranja i trenda deindustrijalizacije.
U program InvestEU će se sliti 200 miliona evra u vidu kreditnih garancija za inovativne projekte za proizvodnju baterija. Nova Evropska komisija i EIB su saopštili da će tako doprineti prevazilaženju poteškoća u finansiranju investicija.
Navedeni paket stiže iz Inovacionog fonda EU u okviru novog partnerstva dveju institucija, uporedo sa milijardu evra u bespovratnim sredstvima za buduće pogone za baterijske ćelije za električna vozila. Povrh svega, EIB je naveo da će u naredne tri godine investirati 1,8 milijardi evra u širi lanac vrednosti, nakon što je u prethodnih šest odobrio ukupno šest milijardi evra za finansiranje.
Ukupno će zajedničkim naporima biti namaknuto tri milijarde evra iz javnih sredstava za razvoj konkurentne i održive evropske industrije baterija, poručilo je izvršno telo EU.
Kreditne garancije za proizvodnju baterija će pomoći startapima u komercijalizaciji
Finansijski dodaci od 200 miliona evra u zbiru iz mehanizma InvestEU će omogućiti EIB-u da odobrava zaduženja firmama u naglom početnom zamahu. Zamisao je da pomogne kompanijama u premošćavanju jaza između faze istraživanja i razvoja i komercijalnog omasovljavanja proizvodnje.
Paket podrške ne pokriva rudarstvo i ekstrakciju
Predviđeno je da ova sredstva umanje broj neuspešnih izlazaka na tržište. Treba da podupru finansiranje iz javnih izvora kako bi i privatni investitori dobili motivaciju da se uključe. Cilj je uspostavljanje inovativnih i istrajnih lanaca snabdevanja u domenu skladištenja energije u Evropi, piše u objavi.
Podsticaji su za široku lepezu baterijskih tehnologija, poput razvoja naprednih materijala, proizvodnje komponenti i inovativnih rešenja za recikliranje, objašnjavaju u Evropskoj komisiji. Finansiranje je prvenstveno za tehnološke inovacije, višeg ranga od obične proizvodnje i sklapanja baterijskih ćelija i modula, a ne obuhvata ni delatnosti rudarstva i ekstrakcije.
Banka je zadužena za evaluaciju projekata, uključujući njihovu komercijalnu i tehničku izvodljivost i održivost. Potencijalni kandidati će naći informacije na veb stranici EIB venture debt, a prijavljivati se preko portala EIB MyRequests.
Ovaj kreditor je naveo da pruža podršku širem lancu snabdevanja vezanom za proizvodnju baterija uključujući sirovine, istraživanja, infrastrukturu za njihovo punjenje i recikliranje.
Novo partnerstvo je okrenuto i principima cirkularne ekonomije i umanjivanju uticaja baterija na životnu sredinu.
EU odlučna da učini lanac vrednosti za proizvodnju baterija postojanijim, konkurentnijim
Finansijski dodatak iz sistema InvestEU, EIB-ove investicije iz vlastitih resursa i današnje otvaranje poziva vrednog milijardu evra za baterije za električna vozila ukazuju na posvećenost Evropske komisije naporima da lanac vrednosti vezan za proizvodnju baterija bude istrajniji i konkurentniji, stoji u najavi.
Hukstra: Proizvodnja baterija je jedan od prioritetnih segmenata tranzicije ka čistoj energetici
S budžetom procenjenim na 40 milijardi evra za period od 2020. do 2030, koji se puni iz prihoda iz Sistema EU za trgovanje emisijama (EU ETS), Inovacioni fond je za kreiranje finansijskih podsticaja da kompanije investiraju u najsavremenije niskougljenične tehnologije te da doprinesu tranziciji Evrope ka klimatskoj neutralnosti.
InvestEU obezbeđuje sredstva za EU na dugoročnom planu tako što ublažava rizik za investicije iz privatnih i javnih izvora u održiv oporavak privrede.
„Evropa je na putu da do 2050. postane prvi klimatski neutralni kontinent. Proizvodnja baterija je među prioritetima za tranziciju ka čistoj energetici u sektorima saobraćaja i električne energije i drugima“, izjavio je Vopke Hukstra, evropski komesar za klimu, neto nulu (obaranje neto emisija s efektom staklene bašte na nulu) i čisti rast.
Pritom, komisija je objavila poziv vredan 2,4 milijarde evra, pod oznakom IF24, za tehnologije koje doprinose spuštanju neto emisija gasova s efektom staklene bašte na nulu (net zero). Osim toga je pokrenula proceduru za drugu aukciju u okviru mehanizma Evropske banke za vodonik, za Evropski ekonomski prostor (EEA). Plasiraće se prihodi iz Sistema EU za trgovanje emisijama (EU ETS). Budžet je 1,2 milijarde evra.
Svih 4,6 milijardi evra u zbiru ide preko Inovacionog fonda. Tri države članice su dodale još ukupno 700 miliona evra za vodonik.
Nemačka će pokriti deo Northvoltovog neotplaćenog duga, saznaju mediji
Potražnja se na globalnom planu konstantno povećava kada je reč o baterijama za električna vozila i skladištenje energije u mreži i u okviru solarnih parkova i vetroelektrana. Ipak, ta tehnologija nije još postala sasvim konvencionalna. Među glavnim preprekama su relativno visoke cene, zastoji u lancu snabdevanja i nedovršenost finansijskih mehanizama.
EU je u teškom položaju, jer nema dovoljno proizvodnih kapaciteta i domaćih izvora sirovina i materijala za proizvodnju baterija. Najveći faktor je pak aktuelni trend deindustrijalizacije. Dok evropske proizvođače opreme za fotonaponske sisteme i vetroelektrane prevashodno ugrožavaju konkurenti iz Kine, proizvođači baterija se takmiče sa teškašima i iz drugih azijskih zemalja.
Najdrastičniji primer je Northvolt, koji je u Sjedinjenim Državama pre manje od dve nedelje zatražio zaštitu od poverilaca. Ta švedska kompanija je primorana da u stečaju sprovede sveobuhvatno restrukturisanje. Objavila je da namerava da postupak dovrši u prvom kvartalu sledeće godine.
Donedavno viđen za glavnog igrača u proizvodnji baterija za automobilsku industriju u EU, Northvolt je implodirao. Prenapregnuo se u potrebama za finansiranje, a BMW, koji je trebalo da bude među najvećim kupcima, odustao je od saradnje. Bankrotstvu su doprinele nevolje pri pokretanju prve kompanijine fabrike za proizvodnju baterija, u matičnoj Švedskoj.
Po poslednjim informacijama iz medija, vlada u Berlinu će pokriti Northvoltov dug nemačkoj razvojnoj banci KfW u visini i do 620 miliona evra. Pojavile su se i glasine da se ovaj proizvođač, budući na cedilu, obratio kineskim kompanijama s predlogom za partnerstva. Među njima je, saznaje štampa, svetski gigant Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL).
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.