Električna energija

ERS planira da u narednih deset godina izgradi elektrane na OIE snage 1.000 MW

ERS-investicije-OIE

Slika: Hidroelektrana Trebinje 1 (ERS)

Objavljeno

17.04.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.04.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira da u narednih deset godina investira 1,25 milijardi evra u elektrane za korišćenje obnovljivih izvora energije (OIE) snage 1.000 MW, izjavio je Luka Petrović, generalni direktor ERS-a.

„Kompanija ima ogroman potencijal za korišćenje OIE i naše opredjeljenje je da u narednih deset godina izgradimo objekte instalisane snage 1.000 MW, prvenstveno koristeći energiju vetra i sunca, ali i da bolje iskoristimo hidropotencijale, a to su i zahtevi Energetske zajednice“, rekao je Petrović na otvaranju Petog energetskog samita u Neumu.

On je istakao da za sve objekte čija je realizacija u toku, kao i one koji su još u fazi projektnih rešenja ERS ima punu podršku Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, ali i da očekuje podršku EU fondova i kreditnih institucija.

„Elektroprivreda je Akcionim planom poslovanja predvidela izgradnju solarne elektrane od 100 MW u Trebinju, izgradnju Vetroparka Hrgud, snage 50 MW, ali i hidroelektrana Dabar, Dubrovnik 2, Buk Bijela, Cijevna 3, kao i elektrane na slivu reke Drine“, rekao je Petrović.

On je naveo da vrednost ovih investicija iznosi oko 1,25 milijardi evra, a učešće ERS–a biće oko 15 procenata.

„U toku je planiranje sredstava koje će osigurati učešće u izgradnji pomenutih projekata jer su to zahtevi finansijskih institucija“, pojasnio je Petrović.

Izgradnja novih elektrana, prema njegovim rečima, značiće i siguran izvoz električne energije ERS-a, odnosno sigurne prihode, nova radna mesta, ostanak ljudi na ovim prostorima, pomoć lokalnim zajednicama gdje se objekti nalaze, angažovanje izvođača i podizvođača.

Tema ovogodišnjeg samita je Energetska tranzicija – politika dugoročnih strukturalnih promena u energetskim sistemima. Samit organizuju USAID i GIZ.

Na samitu je prisutno oko 650 učesnika, predstavnika državnog i privatnog energetskog sektora u BiH, kao i međunarodne zajednice, koji su apelovali na nadležne da se usvoji set zakonskih mera kako bi bio omogućen nastavak reformi u ovom sektoru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

17. april 2019. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

17. april 2019. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

17. april 2019. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

17. april 2019. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama