Električna energija

ERS planira da u narednih deset godina izgradi elektrane na OIE snage 1.000 MW

ERS-investicije-OIE

Slika: Hidroelektrana Trebinje 1 (ERS)

Objavljeno

17.04.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.04.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira da u narednih deset godina investira 1,25 milijardi evra u elektrane za korišćenje obnovljivih izvora energije (OIE) snage 1.000 MW, izjavio je Luka Petrović, generalni direktor ERS-a.

„Kompanija ima ogroman potencijal za korišćenje OIE i naše opredjeljenje je da u narednih deset godina izgradimo objekte instalisane snage 1.000 MW, prvenstveno koristeći energiju vetra i sunca, ali i da bolje iskoristimo hidropotencijale, a to su i zahtevi Energetske zajednice“, rekao je Petrović na otvaranju Petog energetskog samita u Neumu.

On je istakao da za sve objekte čija je realizacija u toku, kao i one koji su još u fazi projektnih rešenja ERS ima punu podršku Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, ali i da očekuje podršku EU fondova i kreditnih institucija.

„Elektroprivreda je Akcionim planom poslovanja predvidela izgradnju solarne elektrane od 100 MW u Trebinju, izgradnju Vetroparka Hrgud, snage 50 MW, ali i hidroelektrana Dabar, Dubrovnik 2, Buk Bijela, Cijevna 3, kao i elektrane na slivu reke Drine“, rekao je Petrović.

On je naveo da vrednost ovih investicija iznosi oko 1,25 milijardi evra, a učešće ERS–a biće oko 15 procenata.

„U toku je planiranje sredstava koje će osigurati učešće u izgradnji pomenutih projekata jer su to zahtevi finansijskih institucija“, pojasnio je Petrović.

Izgradnja novih elektrana, prema njegovim rečima, značiće i siguran izvoz električne energije ERS-a, odnosno sigurne prihode, nova radna mesta, ostanak ljudi na ovim prostorima, pomoć lokalnim zajednicama gdje se objekti nalaze, angažovanje izvođača i podizvođača.

Tema ovogodišnjeg samita je Energetska tranzicija – politika dugoročnih strukturalnih promena u energetskim sistemima. Samit organizuju USAID i GIZ.

Na samitu je prisutno oko 650 učesnika, predstavnika državnog i privatnog energetskog sektora u BiH, kao i međunarodne zajednice, koji su apelovali na nadležne da se usvoji set zakonskih mera kako bi bio omogućen nastavak reformi u ovom sektoru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

krsko nukelarna eelektrana prostorni plan

Slovenija pokrenula javnu raspravu o prostornom planu za drugi blok nuklearke Krško

17. april 2019. - Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja objavilo je inicijativu za izradu prostornog plana za drugi blok nuklearke Krško.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

17. april 2019. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

17. april 2019. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

bisol solarni moduli fabrika slovenija

Proizvođač solarnih modula Bisol utrostručuje kapacitete novom fabrikom u Sloveniji

17. april 2019. - Slovenački proizvođač solarnih modula Bisol planira izgradnju nove fabrike, a investicija se procenjuje na 32,3 miliona evra.