Električna energija

ERS planira da u narednih deset godina izgradi elektrane na OIE snage 1.000 MW

ERS-investicije-OIE

Slika: Hidroelektrana Trebinje 1 (ERS)

Objavljeno

17.04.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.04.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira da u narednih deset godina investira 1,25 milijardi evra u elektrane za korišćenje obnovljivih izvora energije (OIE) snage 1.000 MW, izjavio je Luka Petrović, generalni direktor ERS-a.

„Kompanija ima ogroman potencijal za korišćenje OIE i naše opredjeljenje je da u narednih deset godina izgradimo objekte instalisane snage 1.000 MW, prvenstveno koristeći energiju vetra i sunca, ali i da bolje iskoristimo hidropotencijale, a to su i zahtevi Energetske zajednice“, rekao je Petrović na otvaranju Petog energetskog samita u Neumu.

On je istakao da za sve objekte čija je realizacija u toku, kao i one koji su još u fazi projektnih rešenja ERS ima punu podršku Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, ali i da očekuje podršku EU fondova i kreditnih institucija.

„Elektroprivreda je Akcionim planom poslovanja predvidela izgradnju solarne elektrane od 100 MW u Trebinju, izgradnju Vetroparka Hrgud, snage 50 MW, ali i hidroelektrana Dabar, Dubrovnik 2, Buk Bijela, Cijevna 3, kao i elektrane na slivu reke Drine“, rekao je Petrović.

On je naveo da vrednost ovih investicija iznosi oko 1,25 milijardi evra, a učešće ERS–a biće oko 15 procenata.

„U toku je planiranje sredstava koje će osigurati učešće u izgradnji pomenutih projekata jer su to zahtevi finansijskih institucija“, pojasnio je Petrović.

Izgradnja novih elektrana, prema njegovim rečima, značiće i siguran izvoz električne energije ERS-a, odnosno sigurne prihode, nova radna mesta, ostanak ljudi na ovim prostorima, pomoć lokalnim zajednicama gdje se objekti nalaze, angažovanje izvođača i podizvođača.

Tema ovogodišnjeg samita je Energetska tranzicija – politika dugoročnih strukturalnih promena u energetskim sistemima. Samit organizuju USAID i GIZ.

Na samitu je prisutno oko 650 učesnika, predstavnika državnog i privatnog energetskog sektora u BiH, kao i međunarodne zajednice, koji su apelovali na nadležne da se usvoji set zakonskih mera kako bi bio omogućen nastavak reformi u ovom sektoru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

17. april 2019. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

17. april 2019. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

17. april 2019. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

17. april 2019. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti