Električna energija

ERS i EPHZHB ugovorili nastavak saradnje na proizvodnji električne energije u PHE Čapljina

nastavak saradnje

Slika: ERS

Objavljeno

21.11.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.11.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) i Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne (EPHZHB) ugovorile su nastavak saradnje na zajedničkoj proizvodnji električne energije u reverzibilnoj pumpno-akumulacionoj hidroelektrani (PHE) Čapljina u 2020. godini.

Nastavak saradnje je utvrđen ugovorom čija je okvirna vrednost 100 miliona konvertibilnih maraka i kojim se ERS obavezala da obezbedi regulisano ispuštanje vode na profilu brane Gorica hidroelektrane Trebinje 2, a EPHZHB da osigura proizvodnju električne energije u PHE Čapljina.

Ugovor su potpisali generalni direktor ERS Luka Petrović i generalni direktor EPHZHB Marinko Gilja, a potpisivanju ovog značajnog dokumenta, kako za kompanije tako i za lokalne zajednice Trebinje, Ravno, Neum i Čapljina, prisustvovali su članovi Predsedništva BiH Milorad Dodik i Dragan Čović.

U martu ove godine, ERS i EPHZHB potpisale su ugovor prema kome će električna energija proizvedena tokom 2019. godine u PHE Čapljina, koja posluje u sastavu EPHZHB, biti podeljena u razmeri 50:50 između dve elektroprivrede, što je prvi put posle petnaestak godina da deo električne energije iz ovog postrojenja bude dodeljen i ERS-u.

Planira se i saradnja na pružanju usluga rezerve

Generalni direktor ERS Luka Petrović je tada rekao da je kroz okvirni sporazum predviđena i saradnja ugovornih strana u pogledu zajedničkog pružanja usluga rezerve u elektroenergetskom sistemu.

U vreme kada je izgrađena, 1979. godine, PHE Čapljina bila je prva reverzibilna elektrana na prostoru bivše Jugoslavije.

KfW banka planira da odobri kredit od 15 miliona evra za rehabilitaciju PHE Čapljina

Početkom novembra, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine odobrilo je početak pregovora sa nemačkom razvojnom bankom KfW o dobijanju kredita od 15 miliona evra za revitalizaciju PHE Čapljina, čiji je cilj produženje životnog veka elektrane odnosno zamena dotrajale opreme i modernizacija postrojenja starog 40 godina.

Kao rezultat modernizacije i rehabilitacije očekuje se povećanje proizvodnje električne energije i raspoloživosti elektrane za pružanje pomoćnih usluga elektroenergetskom sistemu BiH i bloku Srbija/Hrvatska/BiH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

21. novembar 2019. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

21. novembar 2019. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

21. novembar 2019. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

21. novembar 2019. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti