Elektroprivreda Srbije usvojila je nova pravila za formiranje cena električne energije za kupce na otvorenom tržištu. To su svi oni kupci kojima cena nije direktno pod kontrolom države, odnosno, pre svega, privreda.
Skupština Akcionarskog društva Elektroprivreda Srbije (EPS) usvojila je nove metodologije formiranja cena električne energije za kupce na komercijalnom snabdevanju, saopštio je EPS.
Cilj novih metodologija, kako su dodali u ovoj kompaniji, je uspostavljanje cena koje zadovoljavaju jedinstvene potrebe komercijalnih kupaca EPS-a uz održavanje finansijskog integriteta i održivosti poslovanja.
Novi način formiranja cene za privredu osigurava da cene odražavaju trenutne tržišne uslove, istovremeno obezbeđujući stabilnost i predvidljivost za kupce, naveo je EPS.
Živković: Želeli smo da model bude fleksibilniji jer su takvi zahtevi kupaca
Na pitanje šta sadrži novi model za određivanje cena, Dušan Živković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije, za Balkan Green Energy News kaže da su želeli da model bude fleksibilniji jer su takvi zahtevi kupaca.
“Na primer, kupac ne želi da kupi svu energiju, nego baznu energiju od 8 do 16 sati, a onda da nešto nabavlja i na tržištu. Drugi želi da sklopi ugovor na šest meseci jer ima sezonsku potrošnju, a ne na godinu dana”, naveo je on.
Takođe, EPS je želeo i da minimalno bude izložen fluktuacijama cena prilikom kojih, na primer, struja sa 100 evra po MWh poskupi na 500.
Dubravka Đedović Handanović, ministarka rudarstva i energetike i predstavnik osnivača u Skupštini EPS AD, istakla je da je usvajanjem metodologija Srbija ispunila i poslednji strukturni reper za energetiku u okviru aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
Nove metodologije, prema njenim rečima, sada daju prostor da se prate kretanja na tržištu i to u oba smera, i kod padova, ali i kod skokova cena. One će, smatra, doprineti efikasnijem ugovaranju snabdevanja električnom energijom sa kupcima na otvorenom tržištu u uslovima konkurencije, uzimajući u obzir kriterijume kao što su najniža cena električne energije, rok plaćanja i sigurnost snabdevanja.
Usvojene su sledeće metodologije:
- metodologije za obrazovanje fiksne cene i cene sa nivelacijom za potpuno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca koja se obavlja po tržišnim principima;
- metodologija za formiranje cena za snabdevanje krajnjih kupaca po ugovoru sa unapred određenom količinom;
- metodologija za obrazovanje krajnje cene sa dinamičkim tarifiranjem za potpuno snabdevanje električnom energijom krajnjih kupaca;
- metodologija za obrazovanje prodajne cene električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora za snabdevanje krajnjih kupaca;
- metodologija za obrazovanje cene za isporučenu električnu energiju od kupca – proizvođača po ugovoru o potpunom snabdevanju sa neto obračunom.
Ministarka je naglasila da će fleksibilnost ugovaranja koju donose ove metodologije doprineti i raznovrsnijoj ponudi, koja će za posledicu imati i unapređenje energetske efikasnosti i konkurentnosti srpske privrede, zbog mogućnosti optimizacije troškova električne energije u finalnim proizvodima.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.