OIE

EPS ulaže 500 miliona evra u hidroelektrane

EPS ulaze 500 miliona u hidroelektrane

Slika: Pixabay

Objavljeno

02.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) će do 2025. godine uložiti oko pola milijarde evra u modernizaciju hidroelektrana, poručio je Aleksandar Jakovljević, direktor sektora za strategiju JP Elektroprivreda Srbije.

Hidroelektane (HE) proizvode trećinu od ukupne električne energije u sistemu EPS-a, ali su stare između 26 i 60 godina, pa će EPS do 2025. u njih uložiti oko 500 miliona evra, što bi trebalo da im produži radni vek za 30 godina i poveća efikasnost.

Iako gradnja novih velikih elektrana nije ekonomski isplativa, EPS razmišlja i o gradnji reverzibilnih HE “Bistrica” i “Đerdap 3”, HE “Ibar” i dodavanju četvrtog agregata na HE “Potpeć”.

“Ako se gledaju kao komercijalne elektrane, koja bi radile po tržišnim principima, velike hidroelektrane nije isplativo graditi. Stanje na tržištu električne energije, i to ne samo u Srbiji već i Evropi, kao i dugoročne perspektive kretanja cena čine ulaganja u izgradnju hidroelektrana neisplativim”, rekao je Jakovljević na regionalnoj stručnoj konferenciji “Značaj hidropotencijala za energetsku bezbednost” u Beogradu i dodao da EPS radi na projektu 15 malih hidroelektrana (MHE) i nema nameru da se bavi masovnom gradnjom.

Veljko Dimitrijević, pomoćnik direktora Javnog vodoprivrednog preduzeća “Srbijavode”, naveo je da su izdate vodne saglasnosti za 86 objekata snage 47 megavata i za njih se može očekivati da budu završeni do 2020. Vodni uslovi su izdati za 183 objekta snage 243 megavata, u šta su uključene i HE na Ibru i Brodarevo 1 i 2, ali su ove projekte dozvole istekle i nisu obnovljeni vodni uslovi”, naveo je Dimitrijević.

“Ukupno smo izdali 1.596 dokumenata, a kada se pogleda važnost više od polovine je isteklo, a investitori su mahom odustali. Ministarstvo je ušlo u priču o malim hidroelektranama, a onda se samo izmaklo i pustilo da sve ide stihijski, bez ikakve kontrole i zaštite”, poručio je on.

Prema Nacionalnom akcionom planu za obnovljive izvore energije i Strategiji energetike Srbija do 2020. godine Srbija treba da poveća udeo OIE u bruto finalnoj potrošnji energije sa oko 22 na 27 odsto.

Klimatske promene mogu uticati na hidro potencijal 

Danijela Božanić, šef Odseka za klimatske promene Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, rekla je da je u eri borbe protiv klimatskih promena značajno to što proizvodnja struje iz vode ne emituje gasove staklene bašte i to da će se, dok god ima vode moći proizvoditi struja.

“Ali, postavlja se pitanje koliko će biti vode, što bi moglo zavisiti od klimatskih promena”, dodala je ona.

Božanić je navela da se prema modelima Međunarodnog panela za klimatske promene (IPCC) očekuje rast temperature od 0,7 do dva stepena do 2070. i od 3,2 do četiri stepena do 2100. Očekuje se i smanjenje padavina do kraja veka, posebno tokom letnjih sezona.

“Takođe se očekuje i veća potražnja za energijom u tom periodu, sve uz smanjene količine vode. Ako se modeli IPCC primene na Srbiju očekuje se rast potreba za strujom i smanjenje protoka u rekama”, istakla je Božanić.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

2. novembar 2016. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

2. novembar 2016. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

2. novembar 2016. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

2. novembar 2016. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan