Električna energija

EPCG će u projekat HE Komarnica uključiti međunarodnog partnera

crna gora komarnica hidroelektrana epcg unesco partner

Foto: photomaniac54 from Pixabay

Objavljeno

05.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore planira da u razvoj projekta za gradnju hidroelektrane Komarnica uključi međunarodnog partnera, posebno imajući u vidu iskustva Norveške, Austrije i Francuske. Elektrana snage 172 MW trebalo bi da ima godišnju proizvodnju od oko 213 GWh.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) u svojim planovima ima četiri hidroelektrane; Komarnica, Kruševo, Ćehotina i Sutorina. Najviše je odmakla u razvoju Komarnice i Kruševa, ali i tu je naišla na probleme. Ekološke organizacije se protive projektu Komarnica, a Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG u septembru prošle godine izjavio da je ovaj projekat zaustavljen već dve godine.

Kruševo i Ćehotina su spominjane kao investicije koje bi mogle da se realizuju sa francuskom kompanijom EDF.

Sada su u EPCG za Vijesti rekli da su privremeno povukli elaborat o proceni uticaja na životnu sredinu projekta HE Komarnica jer su dobili kratak rok za njegovu dopunu od Agencija za zaštitu životne sredine.

Kompanija planira da pripremi i studiju uticaja projekta na Nacionalni park Durmitor, koji je UNESCO lokacija

Plan je, kako su objasnili, da se u cilju transparentne i stručne realizacije projekta u saradnji sa Vladom Crne Gore uključi renomirani međunarodni partner, posebno imajući u vidu iskustva i dobre prakse zemalja poput Norveške, Austrije i Francuske koje su uspešno uskladile ekološke standarde i energetski razvoj.

Kompanija planira da osim dopune elaborata o proceni uticaja na životnu sredinu, pripremi i studiju uticaja hidroelektrane na Nacionalni park Durmitor, koji je UNESCO lokacija, u skladu sa metodologijom ove organizacije. Takođe, nameravaju i da urade odgovarajuće ekološke studije po pravilima neke od međunarodnih finansijskih institucija.

EPCG u saradnji sa Vladom smatra da je zbog različitih stavova koji prate gradnju hidroelektrana, ne samo u Crnoj Gori, nego i u svetu, ove projekte najbolje realizovati u saradnji sa renomiranim međunarodnim partnerom. Tako bi se, dodaju, potvrdila njihova posvećenost javnosti u realizaciji projekta i poštovanju svih standarda Evropske unije.

Ako su Norveška, Austrija i Francuska mogle da naprave kompromis može i Crna Gora

Odluku o tome i nastavak samog postupka očekuju tokom godine, najavili su iz EPCG.

U ovoj državnoj kompaniji navode da su zemlje kao što su Norveška, Austrija i Francuska našle kompromis između ekologije, razvoja i potrebnih investicija. Ako su one uspele ne vide razlog zašto to ne bi mogla i Crna Gora u saradnji sa nekom od kompanija upravo iz ovih zemalja, ističu u EPCG.

Nova hidroenergetska postrojenja su, kako podsećaju, važna da bi se obezbedila tehnička pouzdanost i stabilnost elektroenergetskog sistema, kao i integracija značajnog broja planiranih solarnih elektrana i vetroparkova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija rudnik uglja velenje zatvaranje rudari golob poseta

Slovenijia započela pripreme za zatvaranje rudnika uglja Velenje

5. jun 2025. - Premijer Slovenije Rober Golob posetio je rudnik uglja Velenje kako bi najavio donošenje zakona o postepenom zatvaranju rudnika

Crnogorski elektroprenosni sistem otkupljuje dalekovode od Elektromreze Srbije

Crnogorski elektroprenosni sistem otkupljuje dalekovode od Elektromreže Srbije

5. jun 2025. - EMS i CGES su postigli dogovor da svaki preuzme delove dalekovoda na teritoriji svoje države koji su u vlasništvu ovog drugog

srbija kolarac zaduzbina solarna elektrana

Zadužbina Ilije M. Kolarca postavila solarnu elektranu na krov

5. jun 2025. - Zadužbina Ilije M. Kolarca se priključila sve većem broju domaćinstava, firmi, ustanova, koje na svojim krovovima instaliraju solarne panele

Medunarodni Medjunarodni forum o energiji za održivi razvoj 14 IFESD 28 30 oktobra Skoplju

Ovogodišnji Međunarodni forum o energiji za održivi razvoj održaće se od 28. do 30. oktobra u Skoplju

5. jun 2025. - Zvaničnici, donosioci odluka, eksperti, poslovni ljudi, naučnici i predstavnici civilnog društva dolaze u Skoplje na 14-IFESD, koji će se održati od 28. do 30. oktobra