OIE

EPBiH raspisala još jedan tender za vetropark Podveležje

Podvelezje vetropark

Foto: Pixabay

Objavljeno

21.12.2016.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

21.12.2016.

Komentari

0

Podeli

Državna kompanija Elektroprivreda BiH (EPBiH) raspisala je tender za izgradnju podstanice i postavljanje kablova u vetroparku Podveležje kod Mostara u Bosni i Hercegovini (BiH).

Poziv je otvoren za ponude projektovanja, nabavke, isporuke i izgradnje trafostanice snage 110/30 kV, nabavke kablova za napajanje i optičkih kablova, kao i za uzemljenje mreže između vetroturbina i podstanice u vetroelektrani Podveležje. Nabavka i postavljanje fiber optičkih kablova, izvođenje propratnih građevinskih i elektro radova, kao i sistem kontrole podstanice su takođe predmet LOT2 poziva za ponude, kako je navedeno u tenderskoj dokumentaciji objavljenoj na sajtu Germany Trade & Invest.

Vetroelektrana Podveležje ima kapacitet 48 megavata (MW), a njena planirana godišnja proizvodnja je 120 gigavat-sati (GWh). Prema izjavama zvaničnika, ovo je najveća investicija u BiH nakon rata, veća čak i od izgradnje hidroelektrane Vranduk.

Početak proizvodnje električne energije očekuje se u 2018. godini. Do sada su prikupljene ponude za projektovanje, nabavku, isporuku i instalaciju 15 vetroturbina i one su trenutno na proceni. Izvođenje radova i nabavka materijala podeljeni su u tri lota. LOT3 predviđa izgradnju pristupnih i servisnih saobraćajnica. Najbolji ponuđač za izvođenje ovih radova već je izabran.

Krajnji rok za dostavljanje ponuda za LOT2 je 16. mart 2017. godine.

Vetropark Podveležje će se sastojati od 15 vetroturbina. Projekat je naveden kao jedan od strateških ciljeva EPBiH zbog velikog značaja kada je u pitanju zaštita životne sredine i energetska efikasnost. Koncesija je odobrena na period od 30 godina. Dobijena je i energetska dozvola.

Nemačka banka za razvoj KfW odobrila je kredit od 65 miliona evra za finansiranje izgradnje vetroelektrane Podveležje. Ukupna vrednost investicije je 83,2 miliona evra, a EPBiH ulaže 17,8 miliona evra sopstvenih sredstava. Period otplate kredita je 15 godina, uključujući grejs period od tri godine. Pored kredita, KfW je EPBIH dodelio 0,3 miliona evra bespovratne pomoći.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

SAD teksas obnovljiva energija ugalj nuklearke eia

Obnovljivi izvori u 2022. po prvi put pretekli ugalj po proizvodnji struje u SAD

21. decembar 2016. - Američki energetski sektor proizveo je prošle godine 4.090 TWh, a udeo obnovljivih izvora bio je 21 odsto, saopštila je EIA

Djedovic Dedovic izmenama zakona Srbija skladistenje energije

Đedović: Izmenama zakona Srbija podstiče instaliranje sistema za skladištenje energije

21. decembar 2016. - Po izmenama Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije, investitori će odlaganje priključenja elektrane izbeći ugradnjom baterija

Rečna toplotna pumpa kompanije Simens Energy stigla je u Manhajm

Siemens Energy isporučio toplotnu pumpu za daljinsko grejanje koja će koristiti vodu iz Rajne

21. decembar 2016. - Kompanija MVV iz Manhajma želi da korisnike snabdeva daljinskim grejanjem samo iz zelenih izvora. Rečna toplotna pumpa je jedno od rešenja.

elektroprivrede region radionice trgovina emisijama EU ETS oporezivanje co2 cbam

Radionica elektroprivreda iz regiona o trgovanju emisijama: Saradnja je put za energetsku tranziciju

21. decembar 2016. - Firme iz BiH, Crne Gore, Severne Makedonije i Srbije razgovarale su i o zajedničkom nastupu za obezbeđenje sredstava za investicije