Električna energija

Energoinvest i Končar grade prvi dalekovod između S. Makedonije i Albanije

Energoinvest-i-Koncar-grade-prvi-dalekovod-izmedju-Makedonije-i-Albanije

Slika: Bisera Hadžialjević (Energoinvest) i Eva Šukleva (MEPSO)

Objavljeno

12.02.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.02.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Operator prenosnog sistema Severne Makedonije MEPSO potpisao je ugovore za prvi dalekovod, koji će povezati ovu državu sa Albanijom, novu trafostanicu 400/100 kV u blizini Ohrida i proširenje trafostanice Bitola 2. Ugovori u vrednosti od 35 miliona evra dodeljeni su bosanskohercegovačkom Energoinvestu i hrvatskom Končaru.

Albanija je jedini sused sa kojim Severna Makedonija nije imala vezu za prenos električne energije.

Novac je obezbeđen iz kredita i grantova koje su odobrili EBRD i Investicioni fond za Zapadni Balkan

Sredstva za ovu investiciju obezbeđena su iz kredita i grantova koje su odobrili Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Investicioni fond za Zapadni Balkan (WBIF).

Dalekovod Bitola-Elbasan izgradiće Energoinvest

Dalekovod Bitola-Elbasan, od trafostanice Bitola 2 do granice dve zemlje, izgradiće Energoinvest. Ugovor je, kako su preneli lokalni mediji, vredan 17,2 miliona evra.

Končar je dobio posao izgradnje nove trafostanice u blizini Ohrida i proširenja trafostanice Bitola 2

Končaru je dodeljen ugovor vredan 16,9 miliona evra, koji podrazumeva novu trafostanicu u blizini Ohrida i proširenje trafostanice Bitola 2.

Novi dalekovod je deo Koridora 8 i omogućiće prenos električne energije iz Bugarske preko Severne Makedonije do Albanije i dalje u Italiju podmorskim kablom, rekla je Eva Šukleva, direktorka kompanije MEPSO.

Prema njenim rečima, nova trafostanica u blizini Ohrida će obezbediti kapacitet za priključenje novih potrošača, kako fizičkih lica, tako i preduzeća.

Budući dalekovod je nedostajući deo koridora za električnu energiju između Bugarske, Severne Makedonije, Albanije, Crne Gore i Italije

Andi Aranitasi, šef kancelarije EBRD-a u Severnoj Makedoniji, rekao je da je budući dalekovod nedostajući deo koridora za prenos električne energije između Bugarske, Severne Makedonije, Albanije, Crne Gore i Italije.

On je naveo da je za ovu interkonekciju između Albanije i S. Makedonije EBRD osigurao zajam od 37 miliona evra i grant od 12 miliona evra od WBIF-a.

Nova veza igraće značajnu ulogu u omogućavanju regionalnog tržišta električne energije i povećanju korišćenje OIE

Koridor će igrati značajnu ulogu u uspostavljanju regionalnog tržišta električne energije i u povećanju upotrebe obnovljivih izvora energije, posebno solarne energije, istakao je on.

Potpisivanju ugovora prisustvovali su premijer S. Makedonije Oliver Spasovski, predsednik Uprave Končara Gordan Kolak i generalni direktor Energoinvesta Bisera Hadžialjević.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

12. februar 2020. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

12. februar 2020. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

12. februar 2020. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

12. februar 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima