Energetska efikasnost

Energetski siromašna domaćinstva u Hrvatskoj dobijaju subvencije od 25 miliona evra za renoviranje

hrvatska subvencije energetsko siromastvo fzoeu javni poziv

Foto: iStock

Objavljeno

18.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska je pripremila 25 miliona evra za domaćinstva koja su u riziku od energetskog siromaštva kako bi obavila energetsko renoviranje.

Subvencije za domaćinstva u riziku od energetskog siromaštva su deo paketa od 652 miliona evra koji Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost nameravaju da podele u ovoj godini za korišćenje obnovljivih izvora energije, dekarbonizaciju sistema daljinskog grejanja i drumskog saobraćaja, upravljanje otpadom.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) je pozvao zainteresovane građane u riziku od energetskog siromaštva da se prijave na javni poziv za iskazivanje interesovanja za dobijanje subvencija za primenu mera energetske efikasnosti.

Energetsko siromaštvo kao pojam postoji dugi niz godina, ali je posebno postalo važno zbog energetske tranzicije i energetske krize. I jedno i drugo je dovelo do poskupljenja energije i rasta broja građana koji sve teže plaćaju račune za struju, gas ili grejanje. Slovenija je tako pripremila Akcioni plan za smanjenje energetskog siromaštva koje predviđa skoro 34 miliona evra za mere predviđene u periodu 2024-2026. godina.

Hrvatska je tek ove godine dobila definiciju energetskog siromaštva

Hrvatska do ove godine nije imala nacionalnu definiciju energetskog siromaštva. Dobila je usvajanjem izmena Zakona o energetskoj učinkovitosti.

Taj zakon o energetskoj efikasnosti definiše energetski siromašno domaćinstvo kao ono koje nema pristup osnovnim energetskim uslugama za osiguranje osnovnog nivoa životnog i zdravstvenog standarda.

To uključuje odgovarajuće grejanje, toplu vodu, hlađenje, rasvetu i energiju za napajanje kućnih aparata, čiji je izostanak uzrokovan kombinacijom uzroka. Među njima su cenovna nepristupačnost, nedovoljno raspoloživ dohodak, visoki troškovi za energiju, loša energetska svojstva zgrada i loša energetska efikasnost domova, piše u javnom poziv.

FZOEU traži od građana da popune upitnik i pošalju fotografije

Prevedeno u brojke neka vrsta evropskog standarda je da je domaćinstvo u riziku od energetskog siromaštva ako više od 10 odsto prihoda troši na energiju.

Poziv je upućen fizičkim licima u svrhu finansiranja mera i ulaganja namenjenih povećanju energetske efikasnosti  i dekarbonizaciji grejanja i hlađenja porodičnih kuća, navodi se u javnom pozivu, koji je otvoren do kraja maja.

FZOEU želi da dobije informacije od građana u formi upitnika i fotodokumentacije. To bi Fondu trebalo da pomogne da posle obrade prikupljenih podataka definiše uslove i kriterijume javnog poziva za energetsko siromaštvo. Taj poziv za subvencije bi trebalo da bude objavljen do kraja drugog kvartala ove godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

18. april 2025. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

18. april 2025. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

18. april 2025. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

18. april 2025. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila