Energetska efikasnost

Energetska zajednica i USAID potpisali ugovor o saradnji

Energetska zajednica i USAID potpisali ugovor o saradnji

Slika: Energetska zajednica

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice (EZ) i USAID potpisali su Okvirni sporazum za saradnju. Dve strane su, kao prvu akciju, dogovorile organizaciju sastanka svih donatora aktivnih u zemljama članicama EZ.

Sporazum su potpisali direktor Janez Kopač, u ime Sekretarijata EZ, i pomoćnik administratora Margot B. Elis, ispred USAID, preneo je portal Energetske zajednice.

Sporazumom su se dve strane obavezale da, između ostalog, ojačaju saradnju u podržavanju reformi energetskog sektora, poboljšanju upravljanja energetskim sektorom, promociji ulaganja u energetski sektor, uključujući razvoj obnovljivih izvora energije i energetski efikasnih tehnologija.

Dve strane nameravaju da sarađuju u Evropi i Evroazijskom regionu, uključujući Belorusiju, Moldaviju i Ukrajinu u istočnoj Evropi; Jermeniju, Azerbejdžan i Gruziju na južnom Kavkazu; i Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju na Zapadnom Balkanu.

“Kroz jačanje i širenje saradnje moći ćemo efikasnije da pomognemo ciljanim zemljama u reformisanju njihovih energetskih sektora na održivi način. Dve strane su, kao prvu akciju, dogovorile organizaciju sastanka svih donatora aktivnih u zemljama članicama EZ kako bi uskladili delovanje”, rekao je direktor Kopač.

Margo Elis je rekla da Okvirni sporazum potvrđuje dugoročnu posvećenost USAID učlanjenju zemalja EZ u Evropsku uniju.

Sporazum je potpisan u Beču 24. oktobra, na sastanku koji je organizovala Energetska zajednica.

Koncept javnog informisanja predstavljen u junu

Na zahtev Sekretarijata EZ, USAID EIS je u junu predstavio Koncept javnog informisanja tokom 37. sastanka Regulativnog odbora i Radne grupe za maloprodajna tržišta EZ.

Energetska zajednica inicira sve više aktivnosti na javnom informisanju na energetskim tržištima, a uspešne pripreme u BiH obezbedile su studiju slučaja za ostale zemlje EZ.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

3. novembar 2017. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

3. novembar 2017. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

3. novembar 2017. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

3. novembar 2017. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju