Poslednji godišnji izveštaj Energetske zajednice o implementaciji, prvi put je uključio i klimatske promene i objavio detalje o propisima i strategijama zemalja članica, kao i o praćenju i izveštavanju o emisijama gasova staklene bašte.
Izveštaj, predstavljen juče, pruža sveobuhvatan pregled napretka članica EZ u primeni acquis communautaire, koji je obuvhaćen Sporazumom o EZ.
Sekretarijat EZ koristi 23 indikatora za praćenje primene acquis. Novi indikator održivosti, namenjen praćenju klimatskih politika članica, oslikavaće kako one postaju sve “zelenije”, i predstavlja prve korake u integraciji klimatskih ciljeva u okviru EZ, što je započeto na Ministarskom sastanku 2016.
“Održivi razvoj energetskog sektora konačno dolazi u prvi plan u EZ. Odlučili smo da ove godine u izveštaju naglasak bude na regulativi i strategijama za klimatske promene, posebno na praćenju i izveštavanju o emisijama gasova staklene bašte. Albanija, Srbija i Crna Gora otišle su najdalje u pripremi nacrta zakona o klimatskim promenama”, rekao je Dirk Bušle, zamenik direktora Sekretarijata EZ.
Crna Gora i Srbija lideri
Izveštaj navodi da su Srbija i Crna Gora i dalje lideri u primeni politika održivog razvoja, u koje su spada energetska efikasnost, obnovljivi izvori energije, ekologija i klima.
“Ipak, sve zemlje su napredovale u ovoj oblasti, uključujuči iskorak u usvajanju propisa u oblasti energetske efikasnosti, pa su četiri članice – Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo* i Ukrajina usvojile primarnu regulativu, koja je nedostajala”, navodi se u izveštaju.
Sporo usvajanje Direktive o OIE
Skromno se napredovalo i u usvajanju i primeni Direktive o OIE, što se osetilo u slabom rastu kapaciteta za obnovljive izvore. Podaci iz 2015. godine govore da su Albanija, Kosovo*, BJRM, Srbija i Ukrajina nisu na na putu da dostignu ciljeve predviđene za 2020. BiH i Crna Gora imaju dobro prolazno vreme, ali ne zbog prihvatanja tehnologija za OIE, već zbog revizije podataka o biomasi.
Check out the Secretariat's Annual Implementation Report assessing compliance with the Energy Community Treaty – https://t.co/us1bWCbp7g. pic.twitter.com/XR51QTSkCi
— Energy Community (@Ener_Community) November 6, 2017
Energetski intenzitet i dalje visok
U oblasti energetske efikasnosti napredovale su sve članice EZ. Albanija, Kosovo* i Ukrajina konačno su usvojile dugo očekivane zakone o energetskim performansama zgrada, dok su BJRM, Moldavija i Federacija BiH donele akcione planove za energetsku efikasnost.
Usvajanje Direktive o energetskoj efikasnosti je u toku u svim zemljama, uz odlične rezultate u Crnoj Gori i Srbiji. Uprkos trendu smanjenja energetskog intenziteta u svim državama, ovaj indikator je i dalje relativno visok u odnosu na EU.
Treći energetski paket je i dalje problem
U izveštaju se navodi i da je šest od osam članica EU uspešno završilo usvajanje Trećeg energetskog paketa. Ali, BJRM i BiH i dalje ne uspevaju da ispune svoje obaveze, pa je po ovom pitanju situacija ista kao i u prošlogodišnjem izveštaju.
Janez Kopač, direktor Sekretarijata EZ, izjavio je da će primena Trećeg energetskog paketa i dalje biti veliki izazov za članice i Sekretarijat.
“Na primer, mnoge zemlje moraju da na pravi način razdvoje operatora za prenos i distribuciju boreći se sa jakim interesima nacionalnih igrača. Izazov će biti i jačanje nacionalnih institucija – energetskih regulatora i agencija, kao i tela za konkurenciju i državnu pomoć, koja nemaju snagu i nezavisnost da budu aktivni čuvari usvojenih pravila iz acquis”, naveo je Kopač.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.