Inauguracija Dana civilnog društva Energetske zajednice održana 21. juna okupila je 24 organizacije iz 11 zemalja.
U događaju su učestvovali predstavnici međunarodnih finansijskih institucija, akademskih institucija, državnih ministarstava kao i predstavnici i predstavnice Evropskog parlamenta i Evropske komisije. Iz Energetske zajednice (EnC) su poručili da je cilj ovog događaja, koji će se održavati na godišnjoj osnovi, u povećanju transparentnosti i pružanju foruma za dijalog o pitanjima koja su od značaja za civilno društvo.
Borko Raičević, stručnjak za energetsku efikasnost iz Energetske zajednice učesnicima je pružio uvid u najnovija dostignuća po pitanju razvoja politike u domenu energetske efikasnosti, dok je njegov kolega Peter Vajda, stručnjak za okoliš, održao prezentaciju o razvoju politike na temu okoliša. Inicijativu dijaloga o održivom korištenju energije u JIE predstavila je Jasna Sekulović, voditeljica GIZ-ovog projekta za energetsku efikasnost – Otvoreni regionalni fond za JIE (ORF-EE). Prilike, izazovi i očekivanja za reformiranu Energetsku zajednicu su bile u fokusu okruglog stola sa članovima Stalne grupe na visokom nivou (Permanent High Level Group – PHLG).
Učesnici iz nevladinog sektora su istakli potrebu za osiguravanjem veće uključenosti javnosti u rad organizacije kao i u državne procese reforme energetskog sektora. Također su iskazali potrebu za dodatnim EU zakonodavstvom na polju okoliša i klime koje bi bilo uvršteno u pravnu stečevinu Energetske zajednice i koje bi ojačalo administrativne kapacitete ugovornih strana i sekretarijata.
Događaj je organiziran uoči sastanka EnC PHLG kao priprema za Ministarsko vijeće u Sarajevu, planirano za oktobar. Stalna grupa je četiri nova, odnosno ažurirana predmeta pravne stečevine za okoliš, dala na usvajanje na Ministarskom vijeću – izmjene i dopune po Direktivi 2014/52/EU o procjeni uticaja na okoliš, Direktivu 2001/42/EZ o strateškoj procjeni okoliša, Direktivu 2004/35/EZ o ekološkoj odgovornosti, i izmjene i dopune Direktive 1999/za 32/ o sadržaju sumpora u određenim tekućim gorivima.
PHLG je također pozdravila najavu Evropske komisije u vezi sa prijedlogom da se Regulativa o mehanizimu nadzora (525/2013) uvrsti u pravnu stečevinu Energetske zajednice i pozvala Komisiju da blagovremeno iznese prijedlog na tu temu za usvajanje na Ministarskom vijeću.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.