Sekretarijat Energetske zajednice (EZ) objavio je Smernice o povezivanju prozjumera na mrežu, kako bi se omogućilo da modeli (šeme) sopstvene potrošnje postanu u potpunosti funkcionalni u članicama EZ.
Većini država EZ nedostaje sveobuhvatno zakonodavstvo kada je reč o malim elektranama na obnovljive izvore energije (OIE) koje se mogu koristiti za sopstvenu potrošnju.
Smernice definišu prozjumera kao potrošača električne energije koji proizvodi deo njemu potrebne električne energije iz sopstvene elektrane, a distribucionu mrežu koristi da plasira proizvedeni višak i da preuzme električnu energiju kada njegova sopstvena proizvodnja nije dovoljna da zadovolji njegove potrebe.
„Smernice daju skup preporuka dobre prakse za sve bitne aspekte koji se moraju uzeti u obzir kako bi modeli sopstvene potrošnje u potpunosti funkcionisali u ugovornim stranama EZ. One su rezultat inicijative ECDSO-E, neformalne grupe koja okuplja operatore distributivnog sistema (ODS) EZ“, saopštio je Sekretarijat.
Smernice sadrže osam setova preporuka. Počinju sa pravnim i regulatornim preporukama, drugi set se odnosi na kriterijume tehnologije i kapaciteta, treći na komercijalne šeme sopstvene potrošnje, četvrti na tretman viška energije, peti na troškove mreže, šesti na PDV i druge poreze i naknade, sedmi za imbalance settlement, i osmi na povezivanje na mreže.
Model pogodan za potrošače i države
Potrošači električne energije zainteresovani su za sopstvenu proizvodnju zbog povećanja maloprodajnih cena električne energije i smanjenja cene proizvodnih tehnologija. Sa druge strane, modeli sopstvene potrošnje su dodatno sredstvo za dostizanje ciljeva za obnovljive izvore energije, što je korisno za energetski sistem ili državu.
Smernice sažimaju skup zaključaka iz studije Distributed Generation for Self-Consumption, Key Aspects, and Recommendations of Good Practice sačinjene u okviru platforme za saradnju ECDSO-E, sa fokusom na preporučenu praksu za malu proizvodnju prozjumera povezanih na distributivnu mrežu.
Evropska komisija je u julu 2015. godine objavila radni dokument Best Practices on Building Self-Consumption of Renewable Energy na osnovu iskustava iz projekata sprovedenih u zemljama-članicama EU. Projekti su se bavili novim šemama koje promovišu tržišnu integraciju obnovljivih izvora koristeći model sopstvene potrošnje električne energije.
„Smernice uzimaju u obzir preporuke iz radnog dokumenta Komisije, u meri u kojoj je to moguće, i ujedinjene su sa preporukama iz studije ECDSO-E“, navodi se u dokumentu Energetske zajednice.
Kako da se kao individualni korisnik sunčeve energije ukljucim u Udruzenje prozajmerai kakve koristi bi imao od investicije pa do upotrebe električne energije sa sopstvenog krova, je prvi deo pitanja .
Drugi deo se odnosi na pitanje korisćenja energije sa krova u uslovima ako koristim patentno pravo sopstvenog elektro grejača vazduha kojem energetska iskorisćenost jedan kilowat potroši struje,a isporuči oko tri puta više no što je potrošio struje .Naime ,uspeo sam da izradim Aparat za koga proračun izradio načnik KARNO ,ali je tada pre 170 godina i napisao da je racun tačan samo teoretski,ali je za izvodjenje veoma složen ; Imam takva dva prototipna aparata od kojih cu jedan predati na merenje u ovlasćenu Laboratoriju od koje očekujem da će potvrditi COP oko > 3 pa će me investicija tri puta brže isplatiti kao prozajmera no da korisim električnu energiju iz EPSA. Očekujem Vase MISLJENJE .A vi ako ste zainteresovani da to neposredno vidite javite se Mailom, ili me pozovite na 064 4360423 . Milivoj