Energetska efikasnost

Energetska zajednica i EBRD objavili smernice za sprovođenje Obavezujućih šema za energetsku efikasnost

Slika: Pexels

Objavljeno

29.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice (EnZ) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) objavili su zajedničke smernice za pripremu i primenu Obavezujućih šema energetske efikasnosti  (Energy Efficiency Obligation (EEO) scheme) u skladu sa članom 7. Direktive o energetskoj efikasnosti Evropske unije.

Prema članu 7. članice EU moraju da dostignu kumulativnu uštedu energije u periodu 2014-2020. godine koja je ekvivalentna godišnjim uštedama od 1.5% energije koju su isporučili svi snabdevači kupaca na maloprodajnom tržištu. Ovaj zahtev je prenet i u zakonodavstvo EnZ sa revidiranim ciljem kumulativne uštede koja mora biti na godišnjem nivou 0,7% isporučene energije u periodu 2017-2020.

Članice EnZ moraju postići ovaj cilj ili kroz Obavezujuće šeme za energetsku efikasnost, „alternativne mere“, ili kombinaciju ova dva načina. Obavezujuće šeme predstavljaju zakonski mehanizam kojim se stranama koje preuzimaju obaveze, najčešće snabdevačima električnom energijom ili gasom, postavljaju ciljevi za uštedu energije koju isporučuju svojim potrošačima.

Smernice EnZ i EBRD-a definišu sledeće preporuke za uvođenje Obavezujućih šema za energetsku efikasnost:

  • Biti realan kada je reč o obimu i vremenu
  • Razmotriti povezane alternative (možda u prelaznom periodu)
  • Učešće Ministarstva finansija i energetskog regulatora neophodno je na samom početku
  • Učešće strana koje preuzimaju obaveze, takođe, je neophodno na samom početku
  • Obratiti pažnju na razvoj prateće dokumentacije
  • Redovne revizije su neophodne.

Detaljan pregled Obavezujućih šema za energetsku efikasnosti u regionu

Kako je saopštio Sekretarijat Energetske zajednice, smernice se već primenjuju u radu EBRD-a i Sekretarijata, pre svega u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji, gde Regionalni program za energetsku efikasnost (Regional Energy Efficiency Programme – REEP) pruža pomoć nadležnim institucijama da izaberu mere koje će će omogućiti da se ispune obaveze koje su predviđene članom 7. Direktive o energetskoj efikasnosti EU.

Smernice, između ostalog, sadrže i detaljan pregled Obavezjućih šema za energetsku efikasnost u zemljama u kojima posluje EBRD i u članicama EnZ, kao što su Makedonija, Srbija, BiH, Kosovo*, Bugarska, Hrvatska, Slovenija i Grčka.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija uzice subvencije kotao pelet gas

Užice deli subvencije za kotlove i peći na pelet i gas

29. novembar 2018. - Za kotlove na prirodni gas Grad Užice daje subvencija do 80 odsto, a za kotlove na pelet do 60 odsto, navodi se u javnom pozivu

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

29. novembar 2018. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

29. novembar 2018. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

29. novembar 2018. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj