Električna energija

Elektroprivreda Srbije u 2020. ostvarila profit od 137 miliona evra

HE Medjuvrsje EPS

Hidroelektrana Međuvršje (slika: EPS)

Objavljeno

20.04.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.04.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) u 2020. godini zabeležila je dobit od 16,2 milijarde dinara, što je više nego duplo u odnosu na pozitivan rezultat u 2019. koji je iznosio 7,2 milijarde.

Proizvodnja električne energije u prošloj godini bila je za dva odsto veća nego u 2019. i iznosila je 34 milijarde kilovat-sati (kWh) električne energije. EPS je prošle godine realizovao investicije ukupne vrednosti 37,7 milijardi dinara, od čega je u projekte zaštite životne sredine uloženo 11,8 milijardi dinara.

Od 37,7 milijardi dinara investicija u 2020. u zaštitu životne sredine otišlo 11,8 milijardi

Elektroprivreda Srbije je dobre rezultate nastavila i početkom ove godine, pa je u periodu od 1. januara do 6. aprila tri puta povećala prodaju električne energije na berzama u odnosu na isti period prošle godine i zaradila oko 74 miliona evra, saopštila je ova kompanija.

Zahvaljujući dobroj hidrologiji hidroelektrane su početkom ove godine proizvele 50 odsto više energije nego 2020, a 27 odsto više nego 2019.

Od 1. januara do 6. aprila, na berzama je prodato 1,4 milijarde kilovat-sati električne energije, a nije bilo potrebe da se energija kupuje. Povećanu prodaju, kako je saopštio EPS, omogućila je povećana proizvodnja u hidrosektoru zahvaljujući odličnim hidrološkim uslovima.

Hidroelektrane su u tom periodu proizvele četiri milijarde kWh što je za oko 50 odsto više zelene energije nego u 2020. i oko 27 odsto više nego u 2019.

EPS će ove godine investirati u termoelektrane, hidroelektrane, rudarsku mehanizaciju, izgradnju novih zelenih elektrana

Ukupna proizvodnja EPS-a u ovom periodu bila je oko 11 milijardi kilovat-sati električne energije, što je devet odsto više nego u istom periodu 2020. i za šest odsto više nego u 2019.

Milorad Grčić, vd direktor EPS-a, izjavio je da će se ulaganja nastaviti i u 2021. „Cilj je unapređenje postojećih termoelektrana, hidroelektrana, rudarske mehanizacije, a poseban izazov su otvaranja savremenih kopova i izgradnja novih zelenih elektrana“, dodao je on.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

google gugl energija vestacka inteligencija ai digitalizacija data centri brookfield hidroelektrane

Google potpisao najveći korporativni ugovor o otkupu električne energije iz hidroelektrana

20. april 2021. - Tehnološke kompanije nastavljaju potragu za izvorima energije, koji će zadovoljiti glad za energijom data centara i veštačke inteligencije

Bugarska firma na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

Bugarska firma će na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

20. april 2021. - Jedna vidinska firma namerava da instalira pontonsku mikrohidroelektranu, uz ambiciju da izgradi niz takvih pogona na bugarskom delu Dunava

Cista tranzicija dekarbonizacija ostale prioritetima u nacrtu budzeta EU

Čista tranzicija, dekarbonizacija ostale među prioritetima u nacrtu budžeta EU

20. april 2021. - U predlogu budžeta EU za period 2028-2034 uvodi se Evropski fond za konkurentnost od 409 milijardi evra, namenjen za strateške tehnologije

bih epbih spaljivanje otpada te tuzla testiranje

Elektroprivreda BiH odustala od probnog spaljivanja otpada u TE Tuzla

20. april 2021. - Elektroprivreda BiH je saopštila da će ispoštovati zaključke Gradskog veća Grada Tuzla. Bilo planirano sagorevanje 100 tona otpada