Električna energija

Elektroprivreda ESM uzela kredit od 100 miliona evra za likvidnost

Severnomakedonska elektroprivreda ESM uzela kredit od 100 miliona evra za likvidnost EBRD

Foto: Dimitris Vetsikas from Pixabay

Objavljeno

24.08.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.08.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija Elektrani na Severna Makedonija (ESM) pozajmila je 100 miliona evra za rešavanje problema likvidnosti.

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopštila je da će odobravanje kredita od 100 miliona evra podržati energetsku bezbednost u Severnoj Makedoniji.

Hitni zajam za likvidnost će, kako je naveo EBRD, pomoći ESM-u da održi svoju finansijsku stabilnost i nastavi da pruža svoje osnovne usluge. Kredit će se koristiti za finansiranje uvoza električne energije, kao i za, kako je navedeno, finansiranje obrtnog kapitala.

Rok otplate kredita, kako prenose lokalni mediji, je pet godina, uz grejs period od šest meseci i varijabilnu kamatnu stopu šestomesečni euribor plus marža od jedan odsto. Novac će dobiti kompanija, a garanciju daje država.

EBRD: Zajam smanjuje oslanjanje ESM-a na dodatnu podršku vlade

EBRD je saopštio da se EMS suočava sa velikim jazom u likvidnosti zbog ogromnog uvoza energije po visokim cenama.

Zajam pomaže u rešavanju problema likvidnosti ESM-a, smanjujući njegovo oslanjanje na dodatnu podršku vlade, i omogućava finansijski oporavak kompanije kako bi ostvarila plan kapitalnih investicija, objasnio je EBRD.

Inače, prihodi ESM-a u 2022. iznosili su 34,1 milijardu denara (554 miliona evra), dok su rashodi bili 31,6 milijardi denara (513 miliona evra), pa je ostvarena dobit od 2,2 milijarde denara (36,6 miliona evra).

EBRD je naveo da se Severna Makedonija obavezala da smanji svoje neto emisije gasova sa efektom staklene bašte 82 odsto do 2030, prvenstveno gašenjem termoelektrana na ugalj.

Strategija dekarbonizacije ESM-a uključuje podršku razvoju i povezivanju na mrežu elektrana snage 1.500 MW privatnih investitora

ESM-ova strategija dekarbonizacije uključuje izveštavanje o uticaju na klimatske promene, ulaganja u nove kapacitete obnovljive energije i podršku razvoju i povezivanju na mrežu elektrana snage 1.500 MW privatnih investitora do 2030, saopštila je EBRD.

Vasko Stefanov, generalni direktor ESM-a, izjavio je da će kredit biti iskorišćen za tekuće poslovanje kompanije i projekte energetske tranzicije, prenose lokalni mediji.

Šarlot Rue, generalni direktor EBRD-a za Centralnu i Jugoistočnu Evropu, rekla je da Vlada Severne Makedonije, zajedno sa ESM-om, pokazuje šta bi trebalo da rade druge zemlje Zapadnog Balkana kako bi uspešno dekarbonizovale i modernizovale svoje energetske sisteme.

„Impresionirani smo njihovim klimatskim ambicijama i radujemo se zajedničkom radu na korišćenju 85 miliona dolara koje je Severnoj Makedoniji stavio na raspolaganje Fond za klimatske investicije“, naglasila je Rue.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

24. avgust 2023. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

24. avgust 2023. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

24. avgust 2023. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

24. avgust 2023. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila