Električna energija

Elektromreža Srbije koristiće softver Plexos za planiranje investicija

ems plexos planiranje investicije energy exemplar

Foto: Energy Exemplar

Objavljeno

18.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srpski operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije (EMS) koristiće softver za modeliranje Plexos za planiranje investicija u prenosnu mrežu, konvencionalne i obnovljive izvore energije.

Tokom trogodišnjeg ugovora sa firmom Energy Exemplar, Plexos će omogućiti EMS-u da koristi simulacione tehnologije za modeliranje investicija u konvencionalne i obnovljive izvore energije, kao i infrastrukturu, kako bi ispunio ključne ciljeve i upravljao budućim energetskim miksom, saopštila je australijska kompanija Energy Exemplar.

Modeliranje će, kako je navedeno, pomoći EMS-u da planira kratkoročne, srednjoročne i dugoročne odluke o nabavkama, prognozira gubitke i opcije za ulaganja.

Plexos će pomoći Srbiji da modelira buduće energetske scenarije

Australijska kompanija podseća da se energetski miks Srbije trenutno u velikoj meri oslanja na ugalj, koji daje oko 70 odsto proizvedene energije, dok ostatak dolazi iz hidroenergije.

U ovoj situaciji, Plexos će pomoći Srbiji da modelira buduće energetske scenarije i dugoročne efekte većeg ulaganja u alternativne izvore energije kako bi se poboljšala energetska sigurnost, pristupačnost i integrisalo skladištenje obnovljive energije. Takođe, EMS će imati i alat za precizno modeliranje hidroenergetskih kapaciteta.

Opsežno modeliranje gubitaka u prenosnoj mreži pomoći će kompaniji da bolje razume i upravlja troškovima, kao i da nabavi energiju neophodnu za pokrivanje tih gubitaka, saopštio je Energy Exemplar.

Korišćenje tehnologije je ključno za energetsku tranziciju

Nebojša Vučinić, direktor Direkcije za razvoj u EMS-u, rekao je da energetska tržišta širom Evrope prolaze kroz brze promene bez presedana.

„Korišćenje tehnologije će biti ključno da se osigura da ova tranzicija prođe što bezbolnije. Plexos nam daje mogućnost testiranja scenarija ponude i potražnje, skladištenja, određivanja cena i integrisanja novih oblika energije kako bi EMS procenio uticaje na dugoročna ulaganja u imovinu“, dodao je on.

Prema rečima Majkla Šnajdera, starijeg potpredsednika i šefa za EMEA u firmi Energy Exemplar, EMS igra ključnu ulogu u modernizaciji i nadogradnji nacionalne energetske infrastrukture, kao i u smanjenju troškova povezanih sa gubicima u prenosu i investicijama.

„Plexos će pomoći da se simuliraju potencijalni gubici i budući scenariji ka donošenju odluka o budućim ulaganjima“ naglasio je Šnajder.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

18. maj 2023. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

18. maj 2023. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

18. maj 2023. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

18. maj 2023. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW