Električna energija

EMS će izdavati garancije porekla električne energije

EMS ce izdavati garancije porekla elektricne energije

Photo: Pixabay

Objavljeno

17.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektromreža Srbije (EMS) bi do kraja godine trebalo da počne izdavanje garancija porekla, koje sadrže informacije o izvorima električne energije. EMS bi, takođe, trebalo da postane i jedan od evropskih operatora prenosnog sistema, koji u skladu sa EU propisima objavljuju 100 odsto ključnih tržišnih podataka na platformi za transparentnost EMFIP.

Ove aktivnosti će, prema rečima Marka Jankovića, direktora Direkcije za tržište električne energije Elektromreže Srbije (EMS), biti sledeći korak u razvoju tržišta električne energije u Srbiji.

Kao glavne pokretače tog razvoja on je naveo sprovođenje preostalih obaveza propisanih Zakonom o energetici i Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice, usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim mrežnim pravilima i primenu najbolje evropske prakse, čime bi se zaokružio tržišni model u Srbiji i obezbedila spajanje sa evropskim tržištem.

“EMS bi do kraja godine trebalo da počne izdavanje garancije porekla električne energije. Taj sertifikat je dokaz o izvorima proizvedene struje odnosno informacija da li je energija proizvedena iz obnovljivih ili konvencionalnih izvora. Kompanija planira i da pristupi AIB, evropskoj asocijaciji tela koja se bave izdavanjem ovih garancija. Do kraja godine očekujemo da EMS bude u grupi EU operatora, koji u skladu sa EU propisima objavljuju 100 odsto ključnih tržišnih podataka na ‘Electricity Market Fundamental Information Platform’ (EMFIP). Na toj platform možete naći podatke o svim ispadima elektrana, sve informacije za ono što dolazi u bliskoj budućnosti i retrospektiva zašto se nešto desilo”, objasnio je on na 5. konferenciji Regionalno tržište električne energije, u organizaciji Balkanmagazina.

Kao dodatne obaveze u ovom delu, on je naveo i uvođenje pametnih brojila na distributionom nivou, tržišta sistemskih usluga, tržišnog mehanizma za izbor garantovanog snabdevača, kao i razvoj tržišta krajnih kupaca kroz uvođenje platforme za promenu snabdevača.

Usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa evropskim mrežnim pravilima će, kako je naveo Janković, omogućiti da se Srbija integriše regionalno, a možda i regionalno i na evropskom nivou.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

17. novembar 2017. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

17. novembar 2017. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara

bih solar republika srpska rogatica Elektrohertz koncesija

Elektrohertz dobio koncesiju za gradnju solarne elektrane u Republici Srpskoj

17. novembar 2017. - Krajem maja u BiH je započela gradnja najveće solarne elektrane snage 125 MW, a poslednja koja je zvanično otvorena je elektrana Stolac

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

17. novembar 2017. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU