Električna energija

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Photo: Evening_tao on Freepik

Objavljeno

22.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i tehničku stabilnost prenosnog sistema, kao i u pogledu tržišta odnosno cena. Jugoistočna Evropa je prošle godine već prošla kroz jednu regionalnu energetsku krizu, kao i veliku havariju. Trenutno najslabija tačka je nizak nivo vode u akumulacijama hidroelektrana. Grčka se sprema da se zaštiti u slučaju kraha nekog elektroenergetskog sistema u susedstvu, moguće i isključivanjem interkonektora.

Nakon rekordno suvog juna i usled još jednog u nizu ovogodišnjih toplotnih talasa, akumulacije hidroelektrana u Jugoistočnoj Evropi su na kritično niskom nivou. Elektroenergetski sistemi se naprežu da izdrže povećanje potražnje za električnom energijom, i to najviše za potrebe hlađenja.

Dalje, zbog visokih temperatura može da se pregreje oprema, a remonti su u takvim uslovima otežani. U kombinaciji sa mogućim požarima, raste opasnost od havarijskih isključenja, čak i na velikoj teritoriji. Jedan takav incident je u junu prošle godine pogodio nekoliko zemalja regiona.

Nivoi vode u akumulacijama u Grčkoj su samo jednom u poslednjih dve decenije u ovom periodu godine bili niži, i to 2008, piše Energypress. Situacija nije bolja ni u drugim državama, što se vidi i po vodostaju Dunava, koji je obično ovoliko nizak tek mesec dana kasnije.

Grčki PPC u akumulacijama ima skoro trećinu manje vode nego u istom periodu 2023. godine

Pritom, kada se u ovakvoj situaciji poremeti rečni saobraćaj, termoelektrane u koje se ugalj doprema brodovima mogu da ostanu bez goriva. Taj fenomen sve češće ograničava proizvodnju struje u Nemačkoj. Nuklearne elektrane u Francuskoj trpe kada je temperatura vode u rekama previsoka da bi mogla dovoljno da ohladi reaktore.

Iz trenutnih akumulacija grčke elektroprivrede Public Power Corp. (PPC) može da se proizvede nešto više od 1.9 teravat-sati električne energije, navodi pomenuta medijska kuća. To je skoro 300 gigavat-sati manje nego pre godinu dana i gotovo 900 gigavat-sati ispod nivoa iz jula 2023.

Termoelektrane na ugalj u rezervi daju određen manevarski prostor

Ipak, veleprodajne cene električne energije u Grčkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj su – zasad – niže nego tokom energetske krize koja je pre godinu dana zadesila region. Ovde treba podsetiti i na tadašnju ulogu čestih slučajeva hitnog uvoza Ukrajine, usled ratnih razaranja.

Zemlje Jugoistočne Evrope mogu u određenoj meri da aktiviraju termoelektrane na ugalj koje su u rezervi. Mogućnost takve intervencije je, na primer, najavio grčki ministar životne sredine i energetike Stavros Papastavru, nakon hitnog sastanka sa rukovodstvom IPTO-a i HEDNO-a, nacionalnih operatora prenosnog odnosno distribucionog sistema električne energije.

S druge strane, jedan od dva reaktora bugarske nuklearke Kozloduy je neplanirano van pogona do kraja meseca.

Uzlet unutardnevnog maksimuma potrošnje biće težak test za sistem prenosa električne energije

IPTO, poznat i po domaćem akronimu Admie, očekuje da će ovih dana potrošnja u Grčkoj dostizati devet do 11 gigavata. To je i do 37 odsto preko uobičajenog unutardnevnog maksimuma.

Štaviše, ta kompanija radi na scenarijima i tehničkim i drugim rešenjima za zaštitu od eventualnog kraha susednih elektroenergetskih sistema na Balkanu i mogućeg domino efekta, saznao je Energypress, ne otkrivajući izvor tih informacija. Navodno je u prvom redu reč o Albaniji, Kosovu*, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, koja je sredinom maja doživela jedan kraći blekaut.

IPTO se, po svemu sudeći, sprema da prekine interkonekcije domaće visokonaponske mreže sa drugim zemljama ukoliko s druge strane granice usled neke havarije zapreti lančana reakcija. U razmatranju je i mogućnost ograničavanja udela obnovljivih izvora u grčkom sistemu, kao i jačanje udela kapaciteta u rezervi koji može da reaguje na poremećaje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

22. jul 2025. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa

energetska zajednica letnja skola kotor crna gora

Deveta Letnja škola Energetske zajednice okupila 40 učesnika iz 28 zemalja

22. jul 2025. - Četrdeset mladih stručnjaka i istraživača iz 28 zemalja okupilo se 19. jula na Fakultetu za pomorske studije u Kotoru, u Crnoj Gori

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

22. jul 2025. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

22. jul 2025. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici