OIE

Elektrane na OIE krajem 2018. predstavljale trećinu globalnih kapaciteta za proizvodnju električne energije

Elektrane-na-OIE-trecina-globalnih-kapaciteta-elektricna-energij

Slika: Pixabay

Objavljeno

03.04.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.04.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Povećanje kapaciteta za korišćenje obnovljivih izvora energije (OIE) i dalje je uglavnom vođeno novim investicijama u solarne elektrane i vetroparkove, koje su činile 84% svih novih instaliranih kapaciteta u 2018. godini, čime je konačno ukupni udeo hidroelektrana u okviru svih OIE smanjen na ispod 50%. Po prvi put kapaciteti za proizvodnju obnovljive energije (2.351 GW) dostigli su trećinu ukupnih instaliranih kapaciteta za proizvodnju električne energije na kraju prošle godine.

Kapaciteti za hidroenergiju, kako se navodi u publikaciji Renewable Capacity Statistics 2019, koju je objavila Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA), u 2018. dostigli su snagu od 1.172 GW, za energiju vetra 564 GW i za solarnu energiju 480 GW.

Istalirana snaga elektrana za bioenergiju je bila 121 GW, za geotermalnu energiju 13 GW i 500 MW za energiju mora (plima i oseka, talasi i energija okeana).

Kapaciteti za proizvodnju obnovljive energije u 2018. godini povećani su za približno isti procenat, kao i prošle godine (za 171 GW ili 7,9%).

U Aziji je izgrađeno 61% svih novih kapaciteta za OIE, ali su instalirani kapaciteti povećani za 11,4%, što je manje nego u Okeaniji, gde je rast bio najbrži, 17,7% u 2018. Afrika je na 3. mestu sa rastom od 8,4%.

Kapaciteti za obnovljivu energiju na regionalnom nivou

Od 2010. godine snaga elektrana na izvore energije koji nisu obnovljivi smanjena je u Evropi, Severnoj Americi i Okeaniji oko 85 GW, ali se povećala 725 GW u Aziji i 100 GW na Bliskom istoku. U suštini, ova dva regiona su i jedini gde su se gradile ovakve elektrane.

Od 2000. godine, proizvodni kapaciteti na izvore energije koji nisu obnovljivi, su se povećali u proseku oko 115 GW godišnje, bez značajnijih trendova na gore ili na dole.

Ekspanzija solarnih mini-mreža usporena u poslednje dve godine

Off-grid kapaciteti u 2018. dostigli su snagu od 8,8 GW, uz povećanje od 390 MW u 2018. (rast od 5%).

Nešto više od polovine ovih kapaciteta su postrojenja na biomasu, a još jedna trećina su solarne elektrane.

Solarne mini-mreže i kućni aparati čine oko 15% solarnih kapaciteta, dok ostalih 70% predstavljaju postrojenja van domaćinstava.

Preliminarni podaci govore da je širenje solarnih mini-mreža usporeno u poslednje dve godine, ali trendovi rasta za druge namene su stabilni, navodi se u studiji IRENA.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

3. april 2019. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja

solarni paneli inovacije heliup startap nagrada evropa

Francuski Heliup sa ultralakim solarnim panelima osvojio Zlatnu evropsku nagradu za solarne startapove 2025.

3. april 2019. - Jedinstvena tehnologija, razvijena u Francuskoj, zasnovana je na tankom staklu i na inovativnom konceptu instalacije

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

3. april 2019. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

3. april 2019. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.