Dva projekta energetske obnove stambenih zgrada u rumunskoj prestonici dobila su finansijsku podršku Evropske investicione banke (EIB).
Evropska investiciona banka (EIB) objavila je da pozajmljuje 13,5 miliona evra za potrebe finansisranja druge faze programa toplotne rehabilitacije stambenih zgrada u gradskoj opštini Sektor 6 u Bukureštu. To je prva tranša ranije odobenog kredita EIB-a, čiji je ukupni iznos 40 miliona evra. Ovime je obnovljena uspešna saradnja EIB-a i Sektora 6 iz 2010. godine, a očekuje se da će ovim projektom biti postignuta ušteda od oko 50% u potrošnji energije za grejanje ovih zgrada. Ukupni troškovi projekta će dostići 54 miliona evra, navodi se u saopštenju EIB-a objavljenom 21. decembra. „U znak podrške ovom važnom projektu energetske efikasnosti u Bukureštu, Banka je podigla svoje učešće u finansiranju troškova na 75%“, navode u EIB. Očekuje se da Sektor 6 pokrije preostalih 25% troškova.
EIB je objavila informaciju i o zajmu od 22 miliona evra za potrebe finansiranja druge faze sličnog programa obnove stambenih zgrada u gradskoj opšini Sektor 2. Cilj ovog projekta koji je počeo 2012. godine, jeste obnova 95 stambenih zgrada tokom 2017. i 2018. godine. EIB takođe finansira 75% troškova ovog projekta, navodi se u drugom saopštenju objavljenom 22. decembra.
„Projekat će pomoći u smanjenju potrošnje energije u zgradama za oko 50%, a ukoliko se program sprovede u potpunosti, ukupno će se godišnje uštedeti 45 GWh. To će doprineti preko potrebnoj modernizaciji zgrada, poboljšaće komfor života u zgradama, smanjiti emisije ugljen-dioksida, podići životni standard stanovnika Bukurešta i podstaći buduće projekte modernizacije i mere rehabilitacije“, kažu u EIB.
EIB je do danas obezbedila sredstva u vrednosti od 460 milina evra za finansiranje projekata energetske efikasnosti u višespratnim stambenim zgradama u različitim krajevima Bukurešta. Projekti su osmišljeni s namerom da pomognu implementaciju rumunskog Nacionalnog plana akcije za energetsku efikasnost, i da bi država ispunila svoje obaveze prema Direktivi za energetsku efikasnost zgrada Evropske Unije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.