OIE

EBRD vebinar: daljinska energetika treba da bude i održiva i otporna na izazove

EBRD daljinska energetika vebinar

Objavljeno

30.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U većini zemalja u kojoj EBRD posluje, pandemija je nastupila kada je zima već bila na izmaku, što znači da su posledice mogle biti mnogo gore. Stručnjaci kažu da zelena daljinska energetika nije suprotstavljena daljinskoj energetici koja je otporna na različite izazove i da naglasak samo na efikasnosti sistema umesto na povećanju udela obnovljivih izvora nosi rizik da nam istekne vreme u pogledu klimatskih promena.

Evropska banka za obnovu i razvoj organizovala je onlajn diskusiju eksperata u daljinskoj energetici sa ciljem da sagledaju mogućnosti za ostvarivanje niskougljenične daljinske energetike koja je uz to i otporna na različite izazove (klimatske, vremenske nepogode, snabdevanje energentima) u doba oboljenja COVID-19.

Greg Gebrail i Bojan Bogdanović, koji su napisali rad s analizom i preporukama za delovanje u vreme pandemije, naglasili su da su investicije u infrastrukturu ključni činilac u ovom sektoru. Istovremeno, napomenuli su, održivost i otpornost daljinske energetike nisu međusobno isključive.

„Davanje prioriteta merama energetske efikasnosti u okviru tehnologije s fosilnim gorivom umesto podsticanja upotrebe obnovljivih izvora povlači rizik da nam istekne vreme po pitanju klimatskog izazova“, naveo je direktor uprave organizacije Euroheat and Power Paul Voss.

Dodatna ulaganja ne mogu biti uzaludna

Kada je pandemija naišla, zima je bila pri kraju u većini zemalja u kojima je EBRD aktivan, a izazov u pomenutom sektoru bi bio značajno ozbiljniji da se to desilo samo mesec dana ranije, rekao je Gebrail. S obzirom na rizik od ponovnog udarca zaraze krajem godine, treba prvenstveno misliti na stabilnost infrastrukture u daljinskom grejanju, podvukao je na vebinaru.

Ovaj specijalista iz Grupe za održivu infrastrukturu EBRD-a upozorio je da ne sme biti posustajanja u redovnom održavanju čak ni s posustajanjem privrede. „I da ne bude tog drugog talasa, ove pripreme i dodatni izdaci ne bi bili uzaludni“, izjavio je Gebrail i ukazao na potencijal automatizacije, monitoringa sistema i skladištenja toplotne energije velikih razmera.

Kvalitet vazduha je od glavni prioritet pri širenju oboljenja COVID-19

Dokument je rađen s namerom da se za ljude iz ove delatnosti i donosioce odluka u državnim i gradskim vlastima napravi lista stvari koje je neophodno uraditi, rekao je Bogdanović, menadžer EBRD-ovog Fonda za obnovljive izvore u daljinskoj energetici na Zapadnom Balkanu (ReDEWeB).

U međuvremenu, nekoliko studija je otkrilo direktnu povezanost između aerozagađenja i smrtnosti od korona virusa, kazao je. Na Zapadnom Balkanu i drugim mestima gde je EBRD prisutan, minule zime su se javili ogromni problemi sa zagađenjem vazduha, napomenuo je Bogdanović učesnicima i zaključio da je ono postalo glavna tema.

Daljinsko grejanje dovodi zelenu energiju tamo gde drugi ne mogu

Bogdanović je takođe naveo da su sistemi daljinskog grejanja i hlađenja alatke za borbu protiv zagađenja. Štaviše, po njegovom mišljenju, širenje mreže daljinskog grejanja mora da se pokrije iz obnovljivih izvora, a ne iz fosilnih goriva.

Zelena energija je neophodna, ali i otvara mogućnosti, pošto daljinsko grejanje može da dovede energiju iz obnovljivih izvora onde gde drugi ne mogu, kazao je. Ovaj ekspert je pomenuo tekuće projekte poput toplotnih pumpi za korišćenje viška toplotne energije iz postrojenja za preradu otpadnih voda u Valjevu i Šapcu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

30. jun 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

30. jun 2020. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

30. jun 2020. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

30. jun 2020. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)