E.ON Hrvatska dobio je donaciju iz Fonda EU za inovaciju za projekat dobijanja vodonika iz mulja nastalog prečišćavanjem otpadnih voda i njegovo namešavanja sa prirodnim gasom, kao i korišćenje u autobusima javnog prevoza u Zagrebu.
Evropska komisija je saopštila da je dobila 72 prijave, od kojih su 42 ispunile uslove za finansiranje, da bi na kraju izabrala 17. Ukupno je podeljeno 65 miliona evra, a svaki od projekata dobio je od 1,6 do 4,5 miliona evra, ali pojedinačne cifre nisu saopštene.
Sredstva će pomoći kompanijama u Evropi da na tržištu isporuče revolucionarne tehnologije u energetski intenzivnim industrijama, obnovljivoj energiji i skladištenju energije, navela je Komisija.
Projekat kompanije E.On Hrvatska se jedini odnosi na vodonik i jedan je od osam koji se odnose na energetski-intenzivne industrije i dobili su ukupno 32,6 miliona evra.
E.ON je dobio novac za projekat S2H2 – Sludge-to-Hydrogen for a Circular Economy
U opisu projekta S2H2 – Sludge-to-Hydrogen for a Circular Economy navodi se da je reč o pretvaranju kanalizacionog mulja u vodonik za mešanje u lokalnu gasnu mrežu i korišćenje kao goriva za 20 autobusa na vodonik kojima upravlja firma za javni prevoz ZET.
Nusproizvodi čađ i pepeo biće korišćeni kao aditivi u procesu proizvodnje guma i betona, navela je Komisija.
Ideja o preradi mulja u vodonik potekla je od činjenice da je sa udelom od 48,5 odsto E.ON SE u razdoblju od 1998. do 2004. učestvovao u izgradnji zagrebačkog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, projekta vrednog 313 miliona evra.
Firma Zagrebačke otpadne vode (ZOV) je nosilac koncesije za izgradnju postrojenja do decembra 2028, a za zbrinjavanje otpadnog mulja zadužen je Grad Zagreb, navodi se u Izvještaju o održivosti za 2022. firme E.ON Hrvatska.
Za projekat je potpisan memorandum o razumevanju sa firmom Indeloop
E.ON Hrvatska je, kako se navodi u Izveštaju, u cilju omogućivanja održivog zbrinjavanja mulja pokrenuo projekat Oporabom mulja do zelenog vodika – koncept kružne ekonomije u ZOV-u u saradnji s poduzećem Indeloop. Za projekat je u septembru prošle godine potpisan memorandum o razumevanju.
ZOV godišnje proizvode 50.000 tona otpadnog mulja, koji se odlaže na nekoliko lokacija. Poređenja radi, u EU se dobije 135 miliona tona, a u Nemačkoj se spaljuje u termoelektranama na ugalj, što je praksa koja će biti zabranjena od 2030.
E.ON smatra da mulj može postati izvor održivog rešenja za okolinu, pa je tako utvrđen potencijal prerade 1/6 mulja iz ZOV-a u održiv vodonik u pilot-fazi uz samo jedan nusprodukt – pepeo, koji se može iskoristiti u građevinskoj industriji, i to bez povećanja troškova. Moguća primena vodonika su autobusi ili vozila za odnošenje smeća, što je u skladu sa zagrebačkim Akcijskim planom za poboljšanje kvalitete zraka, piše u Izveštaju.
Krajem 2022. E.ON Hrvatska je dobio saglasnosti resornih ministarstava, a plan je bio da projekat započne u ovoj godini.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.