Otpad

Država planira interventno uklanjanje nagomilanog ambalažnog otpada

Foto: twitter.com/JureLeben

Objavljeno

23.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo za životnu sredinu i prostorno planiranje Slovenije pripremilo je predlog zakona kojim bi trebalo da se reši problem nagomilanog ambalažnog otpada i nadgrobnih sveća u skladištima komunalnih preduzeća, tako što će država na sebe preuzeti troškove njihovog interventnog uklanjanja i odlaganja, što će koštati skoro 4 miliona evra, prenose mediji.

Predlog zakona, koji je upućen na javnu raspravu, predviđa da država izabere lice koje će u njeno ime sprovesti interventno uklanjanje ambalažnog otpada i nadgrobnih sveća.

U roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu, inspekcije za životnu sredinu obići će skladišta širom Slovenije kako bi utvrdile približnu količinu otpada koji nije propisno odložen.

Procenjuje se da će troškovi prihvata i odlaganja nagomilanog ambalažnog otpada biti oko 3,6 miliona evra, dok će odlaganje iskorišćenih nadgrobnih sveća koštati državu nekih 320.000 evra.

Planirano interventno uklanjanje otpada treba da umanji rizike po zdravlje ljudi i životnu sredinu i pomogne da se ostvare ciljevi u pogledu zaštite životne sredine u oblasti upravljanja otpadom, saopštilo je ministarstvo.

30.000 tona ambalažnog otpada biće nagomilano u Sloveniji do kraja godine

Do kraja 2018. godine, oko 30.000 tona ambalažnog otpada i 1.500 tona iskorišćenih nadgrobnih sveća biće nagomilano u skladištima širom Slovenije, a komunalna preduzeća upozoravaju da to predstavlja higijenski rizik i rizik od požara, kaže ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Jure Leben.

Zbog prepunih skladišnih kapaciteta, neke komunalne službe su čak prestale da odnose otpad iz preduzeća, a ministarstvo se pribojava da bi otpad mogao početi da se gomila i ispred kuća i stambenih blokova, navode slovenački mediji.

Predloženi zakon isključuje primenu odredaba Zakona o javnim nabavkama jer bi to moglo dovesti do predugačke procedure za izbor odgovarajućeg lica koje bi sprovelo planirano interventno uklanjanje otpada, pišu mediji.

Predloženim zakonom ministarstvo takođe planira da rešava probleme unapred. Nacrt zakona predviđa da pravna i fizička lica koja prema propisima o odlaganju ambalažnog otpada moraju zaključiti ugovor sa preduzećem za upravljanje otpadom dobiju obavezu da od 1. januara 2019. godine plaćaju deo ukupnih troškova odlganja ambalažnog otpada u skladu sa svojim udelom u ukupnoj količini ambalaže koja se plasira na tržište u Sloveniji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vinca beo cista energija spaljivanje otpada elektrana postrojenje

Beo Čista Energija zvanično započela proizvodnju energije iz otpada u Vinči

23. oktobar 2018. - Prvo spaljivanje otpada Beo Čista Energija sprovela je februara 2023. čime je započela poslednja faza probnog rada postrojenja

co2 je co2 zero waste europe traži da se spaljivanje otpada uključi u eu ets

CO2 je CO2: Zero Waste Europe traži da se spaljivanje otpada uključi u EU ETS

23. oktobar 2018. - Spalionice bi mogle da postanu izvor energije sa najviše emisija CO2 kada se prestane sa upotrebom uglja, upozorava Zero Waste Europe

francuske firme će graditi prvo beogradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Francuske firme će graditi prvo beogradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

23. oktobar 2018. - Veliko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda trebalo bi da pomogne očuvanju kvaliteta vode i biodiverziteta Dunava i Save

Pozar na deponiji: Da li nam je neodgovornost došla na naplatu

Požari na deponijama: Neodgovornost došla na naplatu

23. oktobar 2018. - Požar koji je izbio u Regionalnom centru za upravljanje otpadom Duboko je poslednji poziv na otrežnjenje, kažu Gojkan Stojinović i Kristina Cvejanov, eksperti za upravljanje otpadom