Podeli
Podeli
Snimci objavljeni početkom januara pokazali su da je voda Drine na jednom mestu poprimila crvenu boju. Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije je saopštilo da je akcident izazvan odronom sa deponije mulja fabrike Alumina Zvornik u Karakaju u Republici Srpskoj. Promenu je izazvalo spiranje naslaga s rudom boksita. U njoj ima aluminijuma i gvožđa.
Drina svojim donjim tokom čini prirodnu granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije. Građani na obe obale reke zabrinuti su zbog čudne pojave. Naime, voda u Drini je nedavno na jednom mestu pocrvenela.
Javno komunalno preduzeće Vodovod i kanalizacija Loznica saopštilo je da je zbog promene uzelo uzorke i analiziralo vodu na svim vodoizvorištima. Rezultati su pokazali da je voda ispravna za upotrebu i da nema odstupanja u parametrima koji bi ukazivali na bilo kakvu kontaminaciju.
Uzrok je povećano otapanje snega u području grada Zvornika u BiH, pa su spirane naslage boksita, tvrde u ovom preduzeću. „Taj proces je doveo do promene boje vode, ali to nije uticalo na njen kvalitet za korišćenje. U slučaju bilo kakvih promena, građani će biti blagovremeno obavešteni“, piše u saopštenju.
Međutim, na društvenim mrežama Eko straže pojavio se snimak na kom se vidi ogromna cev iz koje se neprekidno ispušta crvena otpadna voda u reku. Kako tvrde u tom pokretu, izvor zagađenja je pogon kompanije Alumina koji se nalazi preko reke, u Karakaju kod Zvornika. Proizvodi glinicu, hidrate, zeolit, silikagel i vodeno staklo (rastvor natrijum-silikata) za industrije aluminijuma, cementa, vatrostalnih i drugih materijala.
Pronađen izvor zagađenja Drine – Glinica u Karakaju truje Drinu, simljeno preko puta sela Donja Borina. pic.twitter.com/IMRAWuTOzi
— Eko Straža (@EkoStraza) January 2, 2025
Najbliži bunari u blizini akcidenta preventivno isključeni iz sistema
Inspektori zaštite životne sredine su 2. januara izašli na teren, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije. Akcident je uzrokovan odronom otpada sa deponije fabrike Alumina usled obilnih padavina, saopšteno je.
Vodni inspektor Republičke direkcije za vode i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine su 3. januara vanredno uzeli uzorke vode 50 metara uzvodno i 150 metara i devet kilometara nizvodno od lokacije akcidenta, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
„Preliminarni rezultati, dostavljeni od strane Agencije za zaštitu životne sredine, pokazuju da je na lokalitetu nizvodno od mesta akcidenta utvrđeno da opšti fizičko-hemijski parametri odgovaraju vrednostima propisanim za I i II klasu površinskih voda, u skladu sa Uredbom o klasifikaciji voda. Kod prve lokacije primećena je promena boje vode, što ukazuje na loš ekološki status, dok na preostala dva lokaliteta nije bilo značajnih odstupanja“, piše u saopštenju.
U saopštenju se navodi i da je Zavod za javno zdravlje Šabac izvršio analizu vode za piće u blizini akcidenta i da prvi rezultati ukazuju da uzorci zadovoljavaju propise o higijenskoj ispravnosti vode za piće, ali su najbliži bunari preventivno isključeni iz sistema. Konačni rezultati svih analiza očekuju se 9. januara, nakon čega će se razmatrati dodatne mere zaštite.
Udruženje Zaštitimo Jadar i Rađevinu je podnelo krivičnu prijavu protiv kompanije Alumina
Ekološko udruženje Zaštitimo Jadar i Rađevinu podnelo je Osnovnom javnom tužilaštvu u Loznici krivičnu prijavu protiv kompanije Alumina i odgovornih lica zbog, kako je navelo, „prazničnog bojenja Drine u crveno“ . Zagađenjem Drine nije nastala samo šteta po životnu sredinu, već je došlo i do uznemiravanja javnosti, s obzirom na to da se veći deo grada Loznice snabdeva vodom sa vodoizvorišta u Banji Koviljači, navodi se u krivičnoj prijavi.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.