Foto: Ministarstvo energetike i rudarstva/Facebook
Preliminarna studija o korišćenju nuklearne energije u Srbiji trebalo bi da bude gotova za mesec, dva, do kraja drugog kvartala, najavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
Preliminarnu tehničku studiju o mogućnosti mirnodopske primene nuklearne energije rade francuska državna elektroprivreda EDF i građevinska i projektantska kompanija Egis Industries. Posao im je na tenderu dodelilo Ministarstvo rudarstva i energetike.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je za RTS da se studija fokusira na tri aspekta. Jedan je da razvije mapu puta, odnosno da ukaže i napravi pregled 19 institucionalnih i infrastrukturnih poteza na koje Srbija mora da obrati pažnju ako uđe u razvoj nuklearnog programa.
Pomoć pri izradi studije pružaju stručnjaci EMS-a
Ta mapa puta, kako je dodala, mora da bude u skladu sa smernicama Međunarodne agencija za atomsku energiju (International Atomic Energy Agency – IAEA).
Druga tema je analiza dostupnih tehnologija, uključujući konvencionalne nuklearne elektrane i male modularne reaktore, a treća da se razmotri kako bi se nuklearka, u zavisnosti od kapaciteta, uklopila u elektroenergetski sistema zemlje. U ovom trećem delu pomoć pružaju i stručnjaci Elektromreže Srbije (EMS) jer integracija u prenosni sistem nije, kako kaže mala stvar.
Srbija mora da odluči i s kim želi da gradi nuklearku
Ideja je da se već u ovoj fazi vidi kakva su mogućnosti za to i na šta bi trebalo obratiti pažnju u budućnosti, dodala je Đedović Handanović.
Ona je istakla da su mali modularni reaktor tehnologija u razvoju, koja je jeftinija i zahteva manje vremena u odnosu na klasične reaktore.
„Na nama je da sagledamo i prednosti i mane obe tehnologije koje se ili razvijaju ili su dokazano razvijene na tržištu i da kažemo šta je ono sa čim mi želimo da idemo, ukoliko se naravno svi preduslovi stvore za to. I na kraju krajeva sa kime, jer svi ti nosioci tehnologija su određene kompanije iz različitih delova sveta“, naglasila je ona.
Bez bazne energije nije moguće obzbediti stabilnost energetskog sistema
Ministarka je istakla da IAEA propisuje jasne korake i faze koje svaka država mora da ispuni ako razmatra razvoj nuklearnog programa. To znači da, kako je navela, da nijedna zemlja ne može da radi ništa na svoju ruku.
„Svi ti institucionalni i infrastrukturni preduslovi moraju da se čekiraju, odobre, provere i nadgledaju na kraju od strane IAEA“, rekla je ona.
Govoreći o dugoročnoj strategiji ona je istakla da bez bazne energije nije moguće obezbediti stabilnost energetskog sistema. Tu energiju sada u Srbiji obezbeđuju ugalj i prirodni gas, dok nuklearke, takođe, mogu da obave tu ulogu.
Prirodni gas će, dodala je, poslužiti kao tranziciono gorivo za baznu energiju, u narednih 20-30 godina, pa je potrebno naći dugoročno rešenje. Zato je nuklearna energija jedna od opcija, objasnila je ona, i dodala da je to rešenje koje zahteva veliko iskustvo, vreme i investicije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.