Vesti

Đaci iz Hrvatske uključuju se u globalni protest protiv klimatskih promena

djaci-hrvatska-globalni-protest-klimatske-promene

Photo: https://twitter.com/GretaThunberg

Objavljeno

09.03.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.03.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Učenici srednjih škola iz Hrvatske pridružiće se 15. marta srednjoškolcima iz ukupno 85 zemalja širom sveta koji već godinu dana protestuju u okviru pokreta pod nazivom „Globalni klimatski protest za budućnost“ koji je pokrenula prošle godine mlada Šveđanka Greta Thunberg (16). Broj protesta raste iz dana u dan, a učenici iz Hrvatske priključuju se srednjoškolcima iz Slovenije, Rumunije i Severne Makedonije.

Pokret koji je pre godinu dana pokrenula mlada Šveđanka Greta Thunberg, posle godinu dana okuplja srednjoškolce iz čak 85 zemalja širom sveta. Mlađe generacije, iako još u školskim klupama, veoma su zabrinute za budućnost planete, i dok njihovi roditelji prilično pasivno posmatraju kako klimatske promene napreduju, deca su odlučila da borbu za normalnu budućnost koja podrazumeva snažnu akciju protiv klimatskih promena, uzmu u svoje ruke.

Mlade komšije iz Hrvatske, kako prenosi portal Srednja, okupiće se u Zagrebu, gde je policiji i predat zahtev učenika za okupljanje.

Evropski srednjoškolci masovno u protestima, političari negoduju

Broj protesta koje organizuju srednjoškolci širom Evrope iz dana u dan se povećava. Ipak, iako bismo mogli očekivati da će evropski političari, koji i sami zagovaraju snažnu klimatsku akciju, podržati svoje mlade sugrađane, oni na to ne gledaju blagonaklono, a belgijska ministarka zaštite životne sredine Joke Schauvliege, ostala je bez ministarske fotelje jer je učenike optužila da idu na proteste da ne bi išlu u školu, odnosno da su podpali pod uticaj neimenovanih izvora.

Nemačka kancelarka Angela Merkel takođe je iznenadila mnoge kada je proteste povezala sa spoljnim faktorima. Merkelova je rekla da u Nemačkoj deca protestvuju da bi zaštitili klimu i da je to važno pitanje, ali da je „nemoguće zamisliti da nemačka deca, odjednom i bez spoljašnjeg uticaja, dođu na ideju da treba da učestvuju u ovom procesu“. Njena izjava se dovodi u vezu i sa komentarima koje je iznela na godišnjoj Minhenskoj bezbedonosnoj konferenciji, kada je pomenula proteste nakon razgovora o hibridnom ratovanju  koje kao pretnja dolazi od Rusije.

Novi protest zakazan za 15. mart 

U petak, 15.marta ponovo će đaci izaći na ulice u ukupno 78 zemalja u kojima će biti organizovano ukupno 939 događaja. Na društvenim mrežama zaživelo je nekoliko  hashtag-ova, poput #FridaysforFuture i #ClimateStrike. Obavezno ih upratite!

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

9. mart 2019. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

9. mart 2019. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

9. mart 2019. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

9. mart 2019. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara