Životna sredina

Čuvari Homolja organizuju celonedeljni ekološki skup na Crnom vrhu

Cuvari Homolja organizuju celonedeljni ekoloski skup na Crnom Vrhu

Foto: Ivan Milosavljević Buki

Objavljeno

09.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Članovi udruženja Čuvari Homolja organizuju celonedeljni ekološki skup protiv zagađenja izvorišta pijaće vode i prirode na Čoka Rakiti na Crnom vrhu. Skupovi će biti organizovani svakoga dana do 13. avgusta u periodu od 10 do 19 časova.

Kanadska rudarska kompanija Dundee Precious Metals je samo od aprila do sada napravila skoro 40 istražnih bušotina, saopšteno je. Ministarstvo rudarstva i energetike je početkom godine potvrdilo da je ova kompanija pronašla bogato ležište zlata na Čoka Rakiti.

Posledice rudarskih istraživanja po prirodu i vodu Homoljskih planina su vrlo štetne, upozoravaju zaštitnice i zaštitnici životne sredine. Rezultati uzorkovanja vode iz vrela Mlave pokazali su da se nivo teških metala povećao više desetina puta, a stanovništvo pije vodu iz cisterni, jer se pijaća voda koristi za bušotine, stoji u objavi.

Izvori vode na Čoka Rakiti na Crnom vrhu su nepovratno zagađeni, a meštani su prepušteni sami sebi, te njihov opstanak i život na Homolju postaje neizvestan, rekli su u udruženju Čuvari Homolja.

Svakog dana do petka od 10 do 19 časova možete se pridružiti ekološkom skupu na Čoka Rakiti, gde će se razmenjivati iskustva lokalnih i aktivista iz drugih delova Srbije, javnih ličnosti, predstavnika akademske zajednice i ostalih zainteresovanih građana.

U subotu će se u okviru skupa obilaziti bušotine, a organizatori najavljuju razgovor sa radnicima i predstavnicima kompanije Dundee

Organizacija Polekol je pozvala sve zainteresovane da se pridruže „meštanima i meštankama Homolja u odbrani njihove zemlje, kulture i tradicije od nekontrolisanog i ekspanzivnog rudarenja“.

U subotu, 11. avgusta, biće organizovan obilazak bušotina i razgovor sa radnicima i predstavnicima kompanije Dundee o štetnim posledicama koje meštani trpe.

„Sačuvajmo zajedno homoljsko jagnje, homoljski sir i med, ali i pregršt izvora pijaće vode, koja nam je u Republici Srbiji preko potrebna, naročito u sušnim godinama koje nam slede“, piše u pozivu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

9. avgust 2023. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

9. avgust 2023. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

9. avgust 2023. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

9. avgust 2023. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane