Aleksandar Mijušković (prvi s desna - foto: CGES)
Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) zabeležio je u prošloj godini dobit od 24,8 miliona evra.
U odnosu na 2023. godinu profit Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), koji obavlja funkciju operatora prenosnog sistema, je prošle godine smanjena. Dobit je 2023. bila 35,7 miliona evra, 2022. 20,3 miliona i 2021. 16,9 miliona evra.
„Ukupno gotovo 100 miliona evra dobiti od kako sam prvi put imenovan za predsjednika Odbora direktora naše kompanije“, izjavio je Aleksandar Mijušković, predsednik Odbora direktora CGES-a, prenela je agencija Mina.
On je naglasio da je delatnost kompanije regulisana od Regulatorne agencije za energetiku i komunalne djelatnosti (REGAGEN), pa je i ostvarena dobit, u skladu sa regulatornim mehanizmom, podložna korekcijama.
Sprovođenje vizionarskih projekata uticalo na rast prihoda
Presudni faktori uspeha su, kako je istakao, realizacija značajnih infrastrukturnih projekata, ulaganje u nove tehnologije, kao i značajno unapređenje procesa rada.
Sprovođenje važnih, vizionarskih, kako ih je nazvao, projekata je uticalo na značajan rast prihoda od tranzita električne energije. Na drugoj strani, primenom novih tehnologija i unapređenjem procesa rada, dobijen je mnogo efikasniji i pouzdaniji sistem sa istorijski najnižom stopom gubitaka, uprkos mnogo većem tranzitu i protoku energije kroz sistem, poručio je Mijušković.
On je podsetio da dobri poslovni rezultati donose višestruke koristi, ne samo akcionarima CGES-a, već i svim korisnicima elektroenergetskog sistema. CGES je rezultatima uticao da se tarifa za prenos električne energije koju plaćaju građani i privreda u Crnoj Gori smanji, dodao je Mijušković.
On je najavio nastavak investicija kroz petogodišnji investicioni plan vredan 207 miliona evra kojim su predviđeni značajni infrastrukturni projekti.
Transbalkanski koridor će olakšati spajanje tržišta sa Evropom
Kao najveći infrastrukturni projekat on je izdvojio Transbalkanski koridor, čijom će se realizacijom značajno povećati kapaciteti za tranzit energije sa Balkanskog poluostrva prema Italiji i, kako je naglasio, ispuniti neophodni uslovi za spajanje tržišta električne energije Crne Gore sa sa italijanskim, odnosno jedinstvenim evropskim tržištem električne energije.
Mijušković je naveo da energetska tranzicija donela velike izazove za elektroenergetski sistem cele Evrope. Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora se, kako je dodao, ne može kontrolisati, pa su se u elektroenergetskom sistemu počeli da javljaju veliki, nekontrolisani tokovi električne energije koji ugrožavaju stabilnost i sigurnost rada sistema.
Ovi problemi se mogu efikasno rešavati jedino jačanjem interne mreže i interkonekcija sa susedima, što je CGES predvidio u svojim planovima i na čemu radi, ukazao je Mijušković.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.