OIE

Crna Gora ukida podsticaje za gradnju elektrana na obnovljive izvore energije

Crna Gora ukida podsticaje za gradnju elektrana na obnovljive izvore energije

Slika: Vlada Crne Gore/Flickr

Objavljeno

23.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.07.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora je dostigla nacionalni cilj od 33 odsto udela zelene energije, pa će Vlada Crne Gore uskoro ukinuti Uredbu o podsticajnim cijenama za električnu energiju.

Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić rekao je da je Vlada Crne Gore usvojila izveštaj koji potvrđuje da je udeo proizvodnje obnovljivih izvora energije u ukupnoj finalnoj potrošnji u Crnoj Gori u 2018. godini iznosio 39,75 odsto, a u 2019. godini 38,69 odsto, čime je nacionalni cilj ispunjen.

„Ministarstvo će Vladi predložiti da u najskorijem roku stavi van snage Uredbu o podsticajnim cijenama za električnu energiju. Na ovaj način ćemo zaustaviti dodjelu novih rješenja, kojim se ostvaruje povlašćeni status“, napisao je Bojanić na svom profilu na društvenim mrežama.

Inače, država je odobravala fid-in tarife kao podsticaje za gradnju elektrana na obnovljive izvore energije.

U saopštenju Vlade navodi se da je usvojena Informacija o stepenu realizacije Nacionalnog akcionog plana korišćenja energije iz obnovljivih izvora do 2020. godine za period 2018-2019. godina sa Izvještajem o realizaciji Nacionalnog akcionog plana korišćenja energije iz obnovljivih izvora do 2020. godine za period 2018-2019. godina.

Ukidanje podsticaja je predviđeno Zakonom o energetici

Na osnovu Izveštaja Vlada je utvrdila da je nacionalni cilj od 33 odsto udela energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj finalnoj potrošnji energije u Crnoj Gori, ispunjen (u 2018. iznosio je 39,75 odsto, a u 2019. 38,69 odsto) i da u skladu sa Zakonom o energetici Vlada prestaje da podstiče izgradnju novih objekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, navodi se u saopštenju.

Članom 98 stav 3 Zakona o energetici, kako se navodi, propisano je da Vlada prestane da podstiče izgradnju novih objekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, a Regulatorna agencija za energetiku da obustavi dodeljivanje statusa povlašćenog proizvođača, u slučaju dostizanja nacionalnog cilja, ako bi se izgradnjom tih objekata ostvario udeo energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj finalnoj potrošnji energije viši od obaveznog.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

mehanizam za modernizaciju projekti eu

3,66 milijardi evra iz Modernizacionog fonda za projekte čiste energije u devet zemalja EU

23. jul 2021. - Projekti obnovljivih izvora energije, modernizacije mreže i energetske efikasnosti biće podržani i u Hrvatskoj, Sloveniji, Grčkoj i Rumuniji.

IHA Turska 2024 ponovo prva u Evropi novom kapacitetu hidroelektrana

Turska 2024. ponovo prva u Evropi po novom kapacitetu hidroelektrana

23. jul 2021. - Kapacitet hidroelektrana u svetu se prošle godine popeo 1,7 odsto na 1,44 teravata, objavilo je Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA)

boksic solarna elektrana baterije

Firma iz Zagreba planira solarnu elektranu Bokšić od 99 MW sa baterijskim sistemom

23. jul 2021. - Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 70,8 MWh.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

23. jul 2021. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata