Električna energija

CGES vraća potrošačima skoro 35 miliona evra zbog viška prihoda

CGES cene struje prihodi

Foto: fotoblend from Pixabay

Objavljeno

04.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) treba da vrati potrošačima ukupno 34,7 miliona evra zbog viška prihoda iz proteklih godina po osnovu izdavanja prekograničnih kapaciteta, uglavnom podmorskog kabla između Crne Gore i Italije. Oko 9,5 miliona evra će biti vraćeno tokom 2025. kroz umanjenje stavke na računima, a preostali iznos narednih godina, navodi se u izveštaju Regulatorne agencije za energetiku. Sa druge strane, potrošače uskoro očekuje i manji rast cene struje, javlja portal Vijesti.

Agencija navodi da bi jednokratno vraćanje celog viška prihoda potrošačima imalo negativne posledice po poslovanje CGES-a u 2025. godini. Međutim, Momir Škopelja, bivši član uprave agencije, smatra da takva odluka nije odgovarajuća, jer je kompanija prošle godine ostvarila neto dobit od 35,7 miliona evra, od čega je podelila dividendu od 10 miliona evra, kao i da je ukupna neraspoređena dobit 80 miliona evra.

Škopelja: CGES bi mogao isplatiti ceo povrat u jednoj godini

On navodi da bi CGES mogao isplatiti ceo povrat u jednoj godini i da bi to samo dovelo do smanjenja neraspoređene dobiti, da ne bi imalo nepovoljan uticaj na njeno poslovanje. On smatra da se potrošačima može vratiti 25,3 miliona evra u sledećoj godini, kao i da bi po njih bilo loše da povraćaj novca čekaju više godina.

Rast cene struje od januara

Potrošače, po svemu sudeći, čeka još jedna loša vest. Naime, regulator je ranije doneo odluku da se Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) naredne godine dodatno poveća regulatorno dozvoljeni prihod, i to za oko 13,5 miliona evra, što je više nego što je umanjenje za CGES, što znači da od januara treba da dođe do malog povećanja ukupne cene električne energije.

Do tog povećanja će doći čak i ako Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) ne poveća svoju stavku na računu. Inače, nije je značajnije menjala već 15 godina, iako na to ima pravo i bez saglasnosti agencije kad god dođe do poremećaja na tržištu i rasta njenih troškova.

EPCG će 2025. biti velik uvoznik struje ako se zaustavi TE Pljevlja

EPCG je ranije saopštio da još razmatra da li će povećati svoju stavku na računima za struju. Naredne godine Termoelektrana Pljevlja možda neće raditi osam meseci zbog ekološke rekonstrukcije, pa bi Crna Gora u tom periodu uvozila značajne količine električne energije, čije su cene na berzi i do tri puta veće od one koju EPCG naplaćuje potrošačima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

4. novembar 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

4. novembar 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

4. novembar 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

4. novembar 2024. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini