Električna energija

CGES tri puta uvećao zaradu od tranzita zbog podmorskog kabla sa Italijom

crna gora prihod tranzit podmorski kabl lastva

Slika: CGES

Objavljeno

05.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora je zahvaljujući podmorskom kablu sa Italijom povećala prihode od tranzita električne energije za tri puta.

Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) je prošle godine zahvaljujući efektima komercijalne upotrebe energetskog kabla između Crne Gore i Italije prihodovao 11,6 miliona evra, preneo je list Pobjeda. Ako se pogledaju izveštaji ove kompanije može se videti da su prihodi od dodele prekograničnih kapaciteta u 2019. bili 3,7 miliona evra, a kabl je zvanično pušten u rad u novembru te godine.

Prihodi od raspodele prekograničnih kapaciteta na svim granicama Crne Gore do 15. decembra prošle godine povećani su 46 odsto u odnosu na planirane, saopštio je CGES.

Kompanija je od puštanja u rad kabla ostvarila prihod po osnovu alokacije prekograničnog kapaciteta sa Italijom od 4,6 miliona evra.

Prihodi od alokacije prenosnih kapaciteta na granicama sa Albanijom, BiH i Srbijom uvećani su sa 3,7 na sedam miliona evra

Početak rada kabla, kako navode u CGES-u, povećalo je i interesovanje za dodelom prekograničnih prenosnih kapaciteta i na ostalim granicama Crne Gore, tako da su prihodi po ovom osnovu na granicama sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom i Srbijom u prošloj godini dostigli 6,98 miliona evra.

Prihodi na granicama sa Albanijom, BiH i Srbijom su godinu dana ranije, tokom cele 2019, iznosili 3,73 miliona evra, naveo je CGES.

To je u suštini bio i sav prihod od tranzita s obzirom da te godine nije bio u funkciji podmorski kabl. Rast prihoda naravno posledica je povećanja tranzita koji je u 2019. bio skoro 3.000 GWh, a 2020. čak 5.300 GWh.

Kabl je povezao tržišta EU i jugoistočne Evrope

„Svaka nova interkonekcija ima uticaj na elektroenergetski sistem iz više aspekata. Puštanje u rad podmorskog kabla uticalo je na povećanje interesovanja za dodjelom prekograničnih prenosnih kapaciteta i na ostalim granicama Crne Gore, iz razloga direktne veze tržišta električne energije zemalja Evropske unije sa tržištima jugoistočne Evrope“, istakli su iz CGES-a.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U razmatranju kredit za Alcazar za projekat vetroelektrane Štip

U razmatranju kredit za Alcazar za projekat vetroelektrane Štip

5. januar 2021. - EBRD i IFC su izrazili spremnost da za Alcazar Energy Partners odobre kredit za projekat vetroelektrane Štip u Severnoj Makedoniji

bih republika srpska elektrane stanari 2050 ugalj aleksandar milic

Milić: Plan je da termoelektrana Stanari radi do 2050.

5. januar 2021. - Aleksandar Milić, direktor Elektrane Stanari, izjavio je da viškove struje koje su nekada izvozili sada prodaju na domaćem tržištu

U probnom radu najveci solarni park Hrvatskoj u sklopu hibridne elektrane Korlat

U probnom radu najveći solarni park u Hrvatskoj, u sklopu hibridne elektrane Korlat

5. januar 2021. - HEP grupa je kod dalmatinskog mesta Korlat izgradila najveći solarni park u Hrvatskoj, u sklopu jedine hibridne elektrane sa vetroparkom

hrvatska solar sos djecje selo Lekenik zez

Prvo solarno SOS Dečje selo u Hrvatskoj na putu ka energetskoj nezavisnosti

5. januar 2021. - SOS Dječje selo Lekenik, koje se nalazi između Zagreba i Siska, dobilo je solarnu elektranu snage 100 kilovata